Superjednostka w Katowicach
Superjednostka – jeden z największych wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych w Polsce, usytuowany w centrum Katowic, przy alei Wojciecha Korfantego, w pobliżu ronda gen. Jerzego Ziętka.
Budynek stoi na żelbetowych „nogach” (pilotis), które mają za zadanie ułatwiać przepływ wiatru oraz minimalizować wstrząsy tektoniczne. Windy zatrzymują się na co trzecim piętrze (parter, 2, 5, 8, 11, 14). Przejście przez cały budynek możliwe jest tylko na piętrach 2, 8 i 14. Obiekt ma własne zasilanie w wodę i prąd. Blok mieszkalny należy do Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Wymiary i inne dane techniczne (dane na 2019):
- wysokość: 51 m (15 pięter plus tak zwane nogi, czyli parter, poziom usługowy i poziom techniczny)
- długość: 187,5 m
- powierzchnia użytkowa: 37 349 m²
- powierzchnia mieszkaniowa: 33 652 m²
- mieszkania: 764
- klatki schodowe: 9 (3 segmenty po 3 klatki schodowe)
- windy: 12
- garaże w podziemiu: 175
Źródło: wikipedia.pl
Superjednostkę zaprojektował Mieczysław Król – jego plany znacznie jednak zredukowano pod względem jakościowym.
6 września 1967 prezydent Francji Charles de Gaulle, będąc z oficjalną wizytą w Polsce, podczas spaceru po Katowicach z generałem Jerzym Ziętkiem porównał Superjednostkę do modernistycznego bloku marsylskiego z 1952 autorstwa Le Corbusiera. Pomimo podobnej architektury katowicki blok poprzez brak dwupoziomowych i dwustronnych mieszkań oraz ogrodu na dachu z basenem jest jednak znacznie uboższą wersją francuskich realizacji idei Le Corbusiera.
Od 1994 budynek posiada status osiedla. Od tego czasu na dachu budynku zamiast napisów NASZE SERCA MYŚLI CZYNY TOBIE SOCJALISTYCZNA OJCZYZNO oraz herbu Katowic były montowane różne logotypy i neony firm, obecnie pozostał podświetlany logotyp „Meble Agata”.
W 2011 zakończono gruntowny remont elewacji budynku.
W 2014 powstał film dokumentalny w reżyserii Teresy Czepiec „Superjednostka”.
Źródło: wikipedia.pl