Kamienica Celejowska w Kazimierzu Dolnym
A/154 z 31.01.1967
Wzniesiona została przed 1635 r. przez kupca Bartłomieja Celeja. Budowla uznawana za szczytowe dzieło w rozwoju polskiej kamienicy mieszczańskiej okresu manieryzmu.
Przepiękna Kamienica Celejowska ma 2 kondygnacje o typowym układzie wnętrz, na parterze znajduje się obszerna sień i przylegające do niej dwie sale, na piętrze zaś 4 pomieszczenia nakryte drewnianym stropem. Bogata dekoracja fasady kamienicy Celejowskiej kryje wszystkie charakterystyczne formy stosowane przez rzeźbiarzy w tym czasie czyli, w dobie renesansu. Widoczne są tu głowy cherubinków, ornamenty roślinne oraz zwierzęta. Attykę również zdobią figury, pośrodku znaleźli się Chrystus i Maryja, a po ich bokach Św. Jan Chrzciciel i Św. Bartłomiej.
W Kamienicy Celejowskiej obecnie znajduje się Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Zbiory oddziału liczą ponad 5000 eksponatów z dziedziny historii, sztuk pięknych – w szczególności malarstwa z lat 1918-39, powstałe w kręgu artystycznym prof. Tadeusza Pruszkowskiego. Do zwiedzania jest wystawa stała: „Kazimierz Dolny kolonią artystyczną – miejscem, źródłem sztuki”. Malowano tu już od końca XVIII w., maluje się do dziś. Jedyna w Europie kolonia artystyczna, a było ich wiele, wciąż żywa, wciąż się rozwijająca. Jak wyglądały jej dzieje pokazuje ekspozycja malarstwa, grafiki i rysunku. Zapraszamy również do obejrzenia makiety Kazimierza Dolnego ukazującej wygląd miasta z ok. 1910 r. Był to czas największego nasycenia zabudowy, z bardzo licznymi jeszcze budowlami z lat jego świetności (1600-1655). W pełnym kształcie widoczna jest m.in. zabudowa części miasta zamieszkiwanej przez ludność żydowską. Ponadto oddział organizuje wystawy czasowe poświęcone sztuce, retrospektywne wystawy artystów związanych z miasteczkiem oraz prezentacje bieżącej twórczości miejscowego środowiska artystycznego.
Źródło: kazimierz-dolny.pl