Kamień nagrobny księcia Friedricha Augusta zu Hohenlohe-Oehringen

Data powstania obiektu: pocz. XIX w.

Książe Friedrich August był synem księcia Friedricha Ludwika (1746-1818), który dowodził wojskami pruskimi przeciw armii Napoleona w bitwie pod Jeną w 1806 roku. Zarządzając dobrami sławięcickimi rodu Hohenlohe-Oehringen w pierwszej połowie XIX wieku, książę Friedrich August znacznie je powiększył.

W roku 1838 nabył miejscowość Bycinę. Ponadto za kwotę 150 tysięcy talarów wykupił od barona Welczka „dominium Ujazd Śląski” wraz ze Starym Ujazdem, Dziekanówką, Zimną Wódką, Niezdrowicami, Gojem i rozległymi obszarami leśnymi. W 1836 roku zbudował w sławięcickim parku okazały pałac, znany z licznych publikacji, widokówek i reprodukcji, który po II wojnie światowej ulegał stopniowej dewastacji, a w latach siedemdziesiątych XX wieku został rozebrany.

Po śmierci Friedricha Augusta dzieło umacniania pozycji gospodarczej rodu Hohenlohe-Oehringen na Śląsku kontynuował jego syn Hugo (1816-1897), który był między innymi budowniczym sławięcickiego szpitala oddanego do użytku w 1885 roku. Ośrodek szpitalno-sanatoryjny, gdzie na przełomie wieków XIX i XX pracował noblista Robert Koch, funkcjonował aż do roku 2000.

Obecnie, w odrestaurowanej i poddanej gruntownej modernizacji części obiektu mieści się nowoczesny kompleks hotelowo-restauracyjny o nazwie „HUGO”.

Kamień nagrobny księcia Friedricha Augusta zu Hohenlohe-Oehringen znajdował się pierwotnie na grobowcu, w zabytkowym parku sławięcickim.

W pobliżu grobowca Friedricha Augusta oraz grobowca jego ojca Friedricha Ludwika zu Hohenlohe-Oehringen, od 1903 roku stała także figura Anioła grającego na harfie, którą możemy dzisiaj podziwiać przy sławięcickim kościele. (opracowano na podstawie pracy Karola Joncy (1930-2008).

Mieszkańcy Sławięcic zabezpieczyli kamień nagrobny przed całkowitym zniszczeniem i za zgodą księdza Proboszcza umieścili go w obecnym miejscu.

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Staszica 1
47-230 Kędzierzyn-Koźle
place
50.379848, 18.316105Skopiowano do schowka
N50º22'47.453", E18º18'57.978"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.