Data powstania obiektu: 1903 r.

Piękną i symboliczną figurę Anioła grającego na harfie odlano w roku 1903 w Gliwicach i ustawiono pierwotnie w pobliżu grobowców rodu Hohenlohe-Oehringen, do którego w latach 1782-1945 należały znaczne dobra w Sławięcicach i w okolicy.

Grobowce znajdowały się na terenie parku, w jego części zwanej „parkiem angielskim”, którego znaczny obszar możemy podziwiać do dnia dzisiejszego.

Okazją do postawienia Anioła była osiemdziesiąta piąta rocznica śmierci księcia Friedricha Ludwika zu Hohenlohe-Oehringen (1746-1818) i pięćdziesiąta rocznica śmierci jego najstarszego syna, księcia Friedricha Augusta zu Hohenlohe-Oehringen (1784-1853).

Książe Friedrich Ludwik stał na czele armii pruskiej, która chciała zatrzymać pod Jeną marsz wojsk Napoleona na wschód Europy. Bitwa pod Jeną,

14 października 1806 roku zakończyła się klęską Prus, a książę Friedrich Ludwik wrócił do Sławięcic i zajął się intensywnie rozwojem tutejszego przemysłu i wzmacnianiem pozycji rodu Hohenlohe-Oehringen.

Po II wojnie światowej losy Anioła były bardzo pogmatwane. Wywieziono go poza Sławięcice. Świadkowie widzieli go w Opolu i innych miejscowościach Śląska.

Przez pewien czas, w latach siedemdziesiątych XX wieku, Anioł stał już nawet w pobliżu składnicy złomu. Zdecydowana interwencja mieszkańców ówczesnej Gminy Sławięcice doprowadziła do powrotu figury Anioła w rodzinne strony.

Żądając powrotu Anioła, wielu mieszkańców Sławięcic, w tych trudnych politycznie czasach mówiło odważnie: „Jeżeli Anioł po wojnie potrafił ze Sławięcic wyfrunąć, to na pewno będzie miał siły przyfrunąć z powrotem”. Tak też się stało,

Anioł „przyfrunął” do domu. Na początku lat dziewiędziesiątych XX wieku, z inicjatywy mieszkańców Sławięcic i ówczesnego Proboszcza księdza Jana Piechoczka, figurę Anioła grającego na harfie przeniesiono na miejsce, gdzie dzisiaj możemy ją podziwiać.

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Staszica 1
47-230 Kędzierzyn-Koźle
place
50.380188, 18.316288Skopiowano do schowka
N50º22'48.677", E18º18'58.637"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.