Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach

Data powstania obiektu: 14.09.2012 r.

Muzeum Dialogu Kultur to oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, to miejsce nowoczesne i interaktywne. Muzeum idei, w którym treści przekazywane są w sposób narracyjny. Muzeum pozytywnych relacji, w którym, zarówno dialog kultur, jak i kultura dialogu są niezwykle ważne.

Muzeum Dialogu Kultur to przede wszystkim nowoczesne i interaktywne miejsce spotkań. Tu można swobodnie dzielić się poglądami i doświadczeniami, uczyć się innych kultur, poznawać tradycje Innych, czerpiąc z tego bogactwa inspiracje i informacje o sobie samym i własnej kulturze. Muzeum Dialogu Kultur przybliża idę dialogu międzykulturowego, przedstawia jego przykłady i perspektywy – te zapisane w historii, jak i współczesne. Prezentuje różnorodność narodową, etniczną, religijną, determinowaną przez płeć czy pozycję społeczną. Mówi o zjawiskach i pojęciach z takich dziedzin naukowych jak etnologia, socjologia, antropologia kulturowa, wyjaśnia czym jest kultura, tradycja, etnocentryzm, dyskryminacja, tolerancja, płeć kulturowa etc. Pokazuje także przykłady pozytywnych relacji, wzajemnego oddziaływania na siebie kultur oraz ich pokojowego współistnienia. Buduje świadomość różnic, przybliża ideę solidarności i równości, pokazuje odmienność jako wartość.

W swojej działalności Muzeum Dialogu Kultur wykorzystuje różnorodne narzędzia: multimedialną wystawę stałą, wystawy czasowe, spotkania i wykłady, bogatą ofertą warsztatów i zajęć edukacyjnych, koncerty, pokazy filmowe etc.

Idea powołania nowatorskiego, narracyjnego oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach powstała w 2009 roku z inicjatywy dyrektora dr. hab. Roberta Kotowskiego. Pomysł zyskał aprobatę i wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Realizacja projektu pn. „Modernizacja oraz wyposażenie Kamienicy pod Trzema Herbami z przeznaczeniem na Muzeum Dialogu Kultur” rozpoczęła się w lutym 2010 roku, a zakończyła 14 września 2012 roku uroczystym otwarciem nowego oddziału. Siedziba Muzeum znajduje się w centrum Kielc, na Rynku, w miejscu, w którym dialog i wszelkiego rodzaju dysputy prowadzone są niemal z definicji.

Muzeum Dialogu Kultur to miejsce spotkań, muzeum idei, pozytywnych relacji, laboratorium wzajemnego uczenia się. Na różnych płaszczyznach, a więc m.in. poprzez narracyjną i multimedialną ekspozycję, literaturę, muzykę, teatr, film, spotkania, konferencje i warsztaty chcemy przybliżać historię, kulturę i tradycję, nieustannie podkreślając mnogość i różnorodność poglądów, wyznań, przekonań. Chcemy mówić o różnicach narodowych i wyznaniowych, tych determinowanych przez rasę, religię, pozycję społeczną czy płeć. Wymieniając się poglądami i doświadczeniami przed wejściem do Kamienicy pod Trzema Herbami chcemy zostawiać wszelkie uprzedzenia oraz stereotypy i zastąpić je tolerancją oraz poszanowaniem odmienności.

Źródło: mnki.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Rynek 3
25-013 Kielce
Tel.: +48 41 344 60 96
place
50.87198407126612, 20.631576559617184Skopiowano do schowka
N50º52'19.143", E20º37'53.676"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Dni bezpłatnego wstępu

Niedziela

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.