Muzeum "Dawny Pałac Biskupów Krakowskich" w Kielcach

Muzeum "Dawny Pałac Biskupów Krakowskich" w Kielcach - interior of the bishops palace in kielce 01197
Muzeum "Dawny Pałac Biskupów Krakowskich" w Kielcach - 642649 kielce palac biskupi wnetrza 07
Muzeum "Dawny Pałac Biskupów Krakowskich" w Kielcach - 642649 kielce palac biskupi wnetrza 08
Muzeum "Dawny Pałac Biskupów Krakowskich" w Kielcach - 642649 kielce palac biskupi wnetrza 09
Muzeum "Dawny Pałac Biskupów Krakowskich" w Kielcach - 642649 kielce palac biskupi 07
Muzeum "Dawny Pałac Biskupów Krakowskich" w Kielcach - interior of the bishops palace in kielce 01202
Muzeum "Dawny Pałac Biskupów Krakowskich" w Kielcach - 642649 kielce palac biskupi 08
Muzeum "Dawny Pałac Biskupów Krakowskich" w Kielcach - 642649 kielce palac biskupi wnetrza 05
Muzeum "Dawny Pałac Biskupów Krakowskich" w Kielcach - 642649 kielce palac biskupi wnetrza 01
Muzeum "Dawny Pałac Biskupów Krakowskich" w Kielcach - bishop palace in kielce 3
Muzeum "Dawny Pałac Biskupów Krakowskich" w Kielcach - interior of the bishops palace in kielce 01199
Aktualna funkcja: Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach
Data powstania obiektu: 1971 r.

W oddziale Dawny Pałac Biskupów Krakowskich udostępniane są cztery ekspozycje stałe, organizowane wystawy czasowe, koncerty, imprezy kulturalne, realizowana jest działalność edukacyjna i naukowo-badawcza.
Siedzibą oddziału jest Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, najcenniejszy zabytek architektury Kielc, jedyna w Polsce tak doskonale zachowana rezydencja epoki Wazów.
Pałac, wzniesiony w latach 1637–1644 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika, miał być rezydencją magnacką godną najwyższego dostojnika państwowego i kościelnego. W architekturze, dyspozycji wnętrz, detalach architektonicznych, dekoracji przenikają się wpływy włoskie i rodzime,
a wciąż czytelny bogaty wystrój architektoniczno-malarski przypomina o dokonaniach fundatora na rzecz Państwa i Kościoła.
W I połowie XVIII stulecia pałac został rozbudowany o dwa boczne skrzydła, które oprócz dodatkowej powierzchni mieszkalnej, zmieniły charakter budowli zbliżając ją do francuskiej rezydencji typu entre court et jardin [fr. „między dziedzińcem a ogrodem”]. Nadany wówczas układ przetrwał do dziś i stanowi malowniczą dominantę w krajobrazie miasta.
Pałac pełnił funkcję czasowej siedziby biskupów krakowskich do 1789 roku, czyli momentu upaństwowienia dóbr biskupich uchwałą Sejmu Wielkiego. Pozostał jednak ośrodkiem władzy państwowej. W XIX i XX wieku w pałacowych wnętrzach mieściły się biura instytucji publicznych, wojskowych, dydaktycznych. W 1971 roku jako siedziba kieleckiego muzeum został przystosowany do celów ekspozycyjnych.

Obecnie są tu prezentowane:

  • Wnętrza zabytkowe XVII-XVIII wieku – ekspozycja wysokiej klasy mebli, tkanin, obrazów, rzemiosła artystycznego z XVII i XVIII wieku zaaranżowana we wnętrzach piano nobile, gdzie zachowała się znakomita część oryginalnego wystroju: unikatowe stropy ramowe wykonane
    w warsztacie nadwornego malarza Wazów – Tomasza Dolabellego, polichromowane stropy belkowe, fryzy podstropowe, marmurowe portale, oprawy kominków, posadzki.
  • Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego – ekspozycja pamiątek związanych z legionową przeszłością Kielc, mieszcząca się w trzech pomieszczeniach południowo-zachodniego narożnika parteru. Inicjatywa stworzenia Sanktuarium w kwaterze głównej Józefa Piłsudskiego podczas jego pobytu w Kielcach w 1914 roku zrodziła się już w okresie międzywojennym. Powrócono do niej
    i zrealizowano w 1990 roku.
  • Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej – jedna z najlepszych w kraju ekspozycji malarstwa polskiego od XVII do połowy XX wieku, od 1998 roku prezentowana
    w skrzydle północnym. Ponad 250 obrazów autorstwa najświetniejszych polskich malarzy (Piotra Michałowskiego, Józefa Szermentowskiego, Maurycego Gottlieba, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Wojtkiewicza, Leona Wyczółkowskiego i wielu, wielu innych). Wystawie towarzyszy pokaz znakomitych wyrobów europejskiej sztuki zdobniczej.
  • Gabinet Numizmatyczny – najnowsza ekspozycja stała, prezentowana od listopada 2015 roku na piętrze pałacu, poświęcona historii pieniądza w regionie w średniowieczu i okresie nowożytnym.

W salach parteru prezentowane są wystawy czasowe, prowadzone warsztaty artystyczne. Tutaj znajduje się strefa edukacyjna dla rodzin, sklepik z muzealnymi publikacjami i upominkami. W części recepcyjnej można również umilić czas zabawą grami multimedialnymi.
Od strony zachodniej pałacu znajduje się ogród włoski, zrekonstruowany zgodnie z przekazami historycznymi. Otacza go mur z bastionem (puntone) zwanym Basztą Prochową.

Źródło: mnki.pl

Zaktualizowano wczoraj

Inne obiekty znajdujące się w:
Dawny pałac biskupów i katedra w Kielcach

Inne obiekty znajdujące się w:
Muzeum Narodowe w Kielcach

Dane teleadresowe

Zamkowa 1
25-001 Kielce
Tel.: +48 41 344 40 14
place
50.869187, 20.627541Skopiowano do schowka
N50º52'9.073", E20º37'39.148"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Nieczynne w poniedziałki

Dni bezpłatnego wstępu

Wtorek

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.