Kapliczka domkowa w Kielczy
A-215 z 7.04,2016
Zbudowana na pocz. XIX w. na rozstaju dróg stanowi charakterystyczny element układu ruralistycznego wsi i przykład tradycyjnej pobożności wiejskiej.
Usytuowana w centralnej części miejscowości, przy ul. Dobrego Pasterza. Kapliczka XIX – wieczna, przydrożna, zwrócona frontem w stronę południową, jednokondygnacyjna. Murowana z cegły maszynowej, nieotynkowana, prostokątna, nakryta dachem dwuspadowym wykonanym z dachówki ceramicznej. Ściana frontowa z szerokim, zamkniętym łukiem pełnym otworem drzwiowym, nad nim w szczycie prostokątna wnęka zamknięta uskokowo. Otwór drzwiowy wypełnionym drewnianymi, dwuskrzydłowymi drzwiami z prześwitem w górnej części. Elewacje boczne jednoosiowe, osie wyznaczone oknami o konstrukcji krosnowej, zamkniętymi łukiem pełnym. Nad otworami ceglane półkoliste gzymsy. Wnętrze jednoprzestrzenne, sklepione kolebką. W kapliczce tej znajduje się figura świętego Jana Nepomucena.
Źródło: zabytek.pl
Nieznany jest dokładny czas powstania kapliczki. Została wybudowana po powodzi, która zalała wiele wiosek w pobliżu Kielczy. Kaplica jest niezwykle cenna dla miejscowej społeczności. Zwłaszcza po wydarzeniach w roku 1997, kiedy to woda wdzierała się do wioski, a powódź zatrzymała się przy kaplicy. Od tego momentu co roku mieszkańcy wsi gromadzą się wokół kapliczki, aby dziękować Bogu i św. Janowi Nepomucenowi za ochronienie przed żywiołem. Z tej też wdzięczności parafianie troszczą się o samą budowlę, remontując ją, wymieniając więźbę dachową, kładąc nową dachówkę, montując nowe drzwi i wstawiając ozdobne szyby w okna.
Źródło: zabytek.pl