Zespół szpitala w Knurowie
Budowę obecnego kościoła p.w. Świętych Cyryla i Metodego rozpoczęto w 1937 r. według projektu Henryka Gambca z Piotrowic Śl. Aktu poświęcenia kościoła dokonał 13.07.1947r. biskup Juliusz Bieniek.
Wystrój wnętrza kościoła według własnego projektu wykonał w latach 1960-1968 Henryk Burzec z Zakopanego. W 1981 r. z parafii knurowskiej została wyodrębniona nowa parafia w Krywałdzie, a w 1982 r. erygowana została parafia Matki Boskiej Częstochowskiej na Osiedlu w Knurowie.
Źródło: cyryl-metody.katowice.opoka.org.pl
Udokumentowany początek służby zdrowia w Knurowie datowany jest na 1912 r. (wcześniej porad lekarskich udzielali i potrzebne zabiegi wykonywali lekarze z Gliwic). Pierwotny plan przyszłego szpitala w Knurowie powstał już w 1910 r.
Utworzona w 1912 r. Spółka Bracka „Knapschaft”, której w myśl ustawy członkami byli knurowscy górnicy i pracownicy koksowni,podjęła jednogłośną decyzję budowy, jak mówiono w czasach pruskich, „Knapschaft – Lazarettu”. Spółka ta wykupiła grunt od Skarbu Państwa, w bliskim sąsiedztwie starego dworu. Lecznica wybudowana została w stylu modernizmu niemieckiego (jego projektantem był Spüller z Tarnowskich Gór). Knurowski szpital oddany został do użytku w listopadzie 1912 roku. Budynek główny posiadał 200 łóżek, zaś budynki pomocnicze wybudowane w tym samym stylu to: budynek pomocniczy wschodni – początkowo willa lekarza naczelnego, budynek od strony zachodniej – początkowo dom pielęgniarzy i urzędników, kuchnia z magazynem, pralnia, własna przyszpitalna kotłownia, portiernia, kilkadziesiąt metrów dalej znajdował się barak infekcyjny oraz kostnica.
Kompleks szpitalny oddzielony został wysokim parkanem od strony ówczesnej ulicy Rybnickiej i był jednym z piękniejszych na Górnym Śląsku w czasach pruskich.
W latach 1912-1922 lekarzem naczelnym był dr Franciszek Baltzer, lekarzem okręgowym dr Schrautzer. Po przejęciu części Górnego Śląska przez Polskę, od 1922 roku, dokonywano sukcesywnie, w całej górnośląskiej służbie zdrowia zmian personalnych. Administratorem szpitala przez kilka miesięcy w 1922 roku był dr Płonka, po nim dr Ryszard Pietrzyk (1922 – 1928), a od 1928 roku – dr Florian Ogan.
Źródło: szpitalknurow.pl