Pałac w Kochanowicach

Nr w rejestrze zabytków:
390/60 z 12.03.1960
Aktualna funkcja: Zespół Szkół w Kochanowicach
Data powstania obiektu: pocz. XIX w.
Opis

Kochanowice leżą na obszarze tzw. Śląska Białego. Wieś, stanowiąca siedzibę gminy, położona jest niedaleko Lublińca, przy drodze prowadzącej w stronę Częstochowy. Pałac w Kochanowicach wzniesiono na początku XIX w. Od 1817 do 1929 r. znajdował się w rękach rodziny von Aulock. Klasycystyczna, murowana rezydencja na planie prostokąta, posiada dwie zasadnicze kondygnacje i nakryta jest mansardowym dachem. Jedenastoosiowa fasada posiada centralny, trzyosiowy i trzykondygnacyjny ryzalit z dekoracją w postaci pilastrów i lizen. Nad wejściem zachował się kartusz herbowy rodziny von Aulock. Od strony ogrodu podobna elewacja z ryzalitem posiada także wsparty na filarach taras. Budowla należała do rodu von Aulock do 1929 r., gdy Okręgowy Urząd Ziemski w Katowicach dokonał parcelacji majątku. Niedługo potem, w 1932, dzięki staraniom miejscowego sołtysa, Wincentego Dylla, pałac zaadaptowany został na potrzeby oświatowe. Mieściła się tu sześcioklasowa, powszechna szkoła publiczna oraz jednoklasowa szkoła dokształcająca. W czasie okupacji Niemcy w ramach polityki germanizacji wprowadzili do szkoły swoich nauczycieli z kierownikiem, niejakim Riechterem na czele, który nie tolerował używania przez uczniów języka polskiego, za co dzieci spotykały kary cielesne. Podczas wycofywania się Niemców zaginęły dawne meble stanowiące wyposażenie obiektu. Budynek pałacu ucierpiał również w trakcie wkraczania Armii Radzieckiej. Placówkę oświatową otwarto tu znów w 1945 r. Obecnie w pałacu mieści się szkoła podstawowa i gimnazjum.

Źródło: slaskie.travel

Historia

Tereny gminy Kochanowice od najdawniejszych czasów należały do Śląska. Po 1138 r., w miarę rozdrobnienia dzielnicowego, najpierw stały się częścią księstwa śląskiego, następnie opolskiego, wreszcie wielkostrzeleckiego. Po 1460 r. zostały włączone do Królestwa Czech, a później do monarchii austriackiej. Po wojnach śląskich w latach 1743–1757 były włączone do Królestwa Pruskiego. Po l wojnie światowej i powstaniach śląskich znalazły się ponownie w granicach Rzeczypospolitej Polskiej.

Same Kochanowice to miejscowość podarowana niegdyś przez księcia Alberta opolskiego rycerzowi Marbotowi (1358), później należąca do Wierbskich (XVI w.), Kochcickich (XVI/XVII w.) oraz von Aulocków (XIX w.). To właśnie oni wznieśli w Kochanowicach klasycystyczny pałac, który mieszkańcom miejscowości z powodzeniem służy po dziś dzień. Jego właścicielami byli do 1929 r., kiedy to Okręgowy Urząd Ziemski w Katowicach zatwierdził parcelację kochanowickiego majątku. W 1932 r. w pałacu urządzono placówkę oświatową, którą pozostał także po modernizacji budynku w 1945 r. Obecnie znajduje się w nim Zespół Szkół w Kochanowicach, w skład którego wchodzi Przedszkole Samorządowe, Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II. Warto tutaj podkreślić, iż pierwsza szkoła w Kochanowicach powstała w 1836 r. także dzięki wielkiemu zaangażowaniu Sylwiusza von Aulocka. Podobnie rzecz się miała zresztą również z kościołem i erygowaniem tutejszej parafii, sam bowiem dziedzic Kochanowic ufundował w 1823 r. budowę późnoklasycystycznej świątyni, której podczas konsekracji nadano wezwanie św. Wawrzyńca.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Szkolna 1
42-713 Kochanowice
place
50.708693, 18.752130Skopiowano do schowka
N50º42'31.295", E18º45'7.668"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.