Kościół pw. św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku

Data powstania obiektu: 1908-1914 r.
Opis

Kościół pw. św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku to drewniana świątynia należąca do parafii św. Kazimierza w Kościelisku, należąca do dekanatu Zakopane archidiecezji krakowskiej. Konstrukcja i bryła kościoła w Kościelisku w wielu elementach jest charakterystyczna dla budownictwa ludowego, zaś ołtarze w kościele noszą wyraźne cechy stylu zakopiańskiego.

Historia

7 maja 1836 roku rada Gromadzka zakopanego wystąpiła do urzędów CK Galicji z podaniem o przeprowadzenie misji przez oo. Jezuitów z Nowego Sącza oraz o założenie nowej parafii, z powodu zbyt dużej rozległości parafii zakopiańskiej. Jeszcze tego samego roku odbyła się wizytacja biskupa Franciszka Ksawerego. Po misjach Jezuici przedstawili konieczność utworzenia parafii biskupowi ordynariuszowi w Tarnowie. Parafię ustanowiono w 1845 roku.

Z powodu powstania galicyjskiego i chochołowskiego dopiero w 1848 roku dokonano oficjalnie instalacji kanonicznej Ks. Józefa Stolarczyka przy starym kościółku św. Klemensa w Zakopanem. Kościelisko jako gmina wchodziło wówczas w skład parafii Chochołów.

Dopiero w latach 1910-1916 powstało samodzielne duszpasterstwo w Kościelisku pod wezwaniem św. Kazimierza. Obejmowało ono obszar: Krzeptówki – Sobiczkowa – Kiry – Witów – Roztoki. Po dopełnieniu wymagań prawnych kardynał Puzyna utworzył parafię Kościelisko, a po 1918 roku ostatecznie zatwierdziło ją Ministerstwo Wyznań religijnych i Oświecenia w Warszawie oraz wojewoda krakowski.

Organizację beneficjum parafii zajął się Ks. Prałat Kazimierz Kaszelewski, drugi proboszcz zakopiańskiej parafii; przyjaciel Stanisława Witkiewicza. Ks. Kaszelewski był pomysłodawcą jubileuszowego krzyża na Giewoncie. Wraz z Komitetem Kościelnym wybrał na lokalizację kościoła polanę Pitoniówkę przy starej drodze Gubałówka – Dolina Kościeliska. Grunt pod budowę ofiarowali Jan Pitoń i Jędrzej Pitoń.

Inż. Eugeniusz Wesołowski, uczeń Witkiewicza, zaprojektował kościół w stylu zakopiańskim. Drewno na budowę ofiarował ze swojego lasu hrabia Władysław Zamoyski. Prace budowlane rozpoczęto w 1908 roku. Kościół na planie krzyża mieści dwie kaplice, prezbiterium, chór, dwie zakrystie, posiada wieżę i sygnaturkę.

Witraże projektował bratanek Jana Matejki – Stefan Matejko. Wykonane zostały przez słynną krakowską pracownię Żeleńskich. Przedstawiają: Matkę Bożą – ufundowały Marie z parafii, św. Jana – ufundowali Janowie z parafii, św. Anny – ufundowały Anny z parafii oraz św. Józefa – ufundowali Józefowie z parafii.

Źródło: parafiakoscielisko.pl

Msze Święte

Porządek Mszy Świętych w kościele św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku:

  • Niedziele i Święta: 7.00, 9.00, 11.00, 19.00
  • Dni Powszednie: 7.00, 18.00
Zaktualizowano 2 miesiące temu

Dane teleadresowe

Nędzy Kubińca 150
34-511 Kościelisko
place
49.2910558146395, 19.889395236969Skopiowano do schowka
N49º17'27.801", E19º53'21.823"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki
Pogórza Przedtatrzańskie

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.