Drewniany kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa w Zakopanem
A.K.I/349/31 z dnia 05.11.1931
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej i św. Klemensa w Zakopanem to zabytkowa świątynia chrześcijańska przy ul. Kościeliskiej, nazywana często "starym kościółkiem". Zbudowany w 1847. To najstarszy kościół w stolicy Tatr, który zachwyca pięknym wystrojem i arcydziełami sztuki góralskiej. Kościół został ufundowany przez Klementynę Homolacsową, właścicielkę dóbr zakopiańskich. Pierwotnie był on pod wezwaniem świętego Klemensa od imienia swojej fundatorki. Najstarszą częścią Starego Kościółka jest jego północna część. Została wzniesiona w 1847 roku pod kierownictwem miejscowego doświadczonego cieśli Sebastiana Gąsienicy-Sobczaka przez góralskich cieśli. W Święto Trzech Króli 6 stycznia 1848 roku odprawiona została tutaj pierwsza msza święta. W latach 1850–1851 świątynię rozbudowywano, nadając jej ostateczny kształt. Dobudowana została wówczas między innymi część południowa wraz z wieżą. W sąsiedztwie wzniesiono dzwonnicę, która dziś już nie istnieje. Obok powstały także plebania w miejscu dzisiejszej siedziby sióstr felicjanek i przedszkola oraz organistówka po przeciwnej stronie ulicy Kościeliskiej.
Świątynia wzniesiona została z modrzewiowego drewna. Charakteryzuje ją konstrukcja zrębowa. Składa się z jednej dwuczęściowej nawy oraz wielobocznie zamkniętego prezbiterium. Wnętrze kościoła jest stosunkowo niewielkie.
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej i św. Klemensa w Zakopanem o konstrukcji zrębowej składa się z wielobocznie zamkniętego prezbiterium oraz dwuczęściowej nawy. Do prezbiterium przylega zakrystia, zaś nawa łączy się z kruchtą. Dwukalenicowy dach pokryty jest gontem i zwieńczony wieżyczką na sygnaturkę. Ołtarz główny oraz ołtarze boczne pochodzą z drugiej połowy XIX wieku i zostały wykonane przez rzeźbiarza ludowego Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która od lat 30. XX wieku jest patronką świątyni. Wnętrze zdobią ponadto ludowe świątki oraz malowidła.
Kościół znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
W pobliżu kościoła znajduje się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku oraz murowana kaplica śś. Świerada i Benedykta z około 1810 roku będąca najstarszą budowlą sakralną Zakopanego.
Od 2005 w kościele w dniu 7 stycznia (25 grudnia według starego stylu) odprawiane jest bożonarodzeniowe nabożeństwo prawosławne przez duchownego z Krakowa.
Źródło: wikipedia.pl
Budowa kościoła pw. św. Klemensa w Zakopanem wiąże się z założeniem parafii w Zakopanem. Kościół wybudowano w 1847 roku. Pracami ciesielskimi kierował Sebastian Gąsienica Sobczak. We wnętrzu ustawiono ołtarz, a konieczne sprzęty liturgiczne ufundowała Klementyna Homolacsowa. Pierwszym proboszczem został ks. Józef Stolarczyk. W latach 1850-1851 powiększono nawę od strony południowej, nadbudowano ją wieżą, przed wejściem dostawiono kruchtę. Prace te wykonali Jakub Topór i Jan Topór. Uzupełniono także wyposażenie kościoła. Ołtarze boczne wykonał Wojciech Kułach Wawrzyńcok z Gliczarowa, a ufundowali je parafianie. W 1855 roku zakupiono organy od krakowskiego organmistrza Sapalskiego. Przed II wojną światową zmieniono wezwanie kościoła na MB Częstochowskiej. Około 1950 roku przeprowadzono remont kościoła, m.in. pokrycia dachowego. W 2002 roku przeprowadzono remont i konserwację świątyni.
Źródło: zabytek.pl
Porządek Mszy Świętych w kościele Matki Bożej Częstochowskiej i św. Klemensa w Zakopanem:
- niedziele i święta: 8:00, 10:00
- w dni powszednie: 8:00