Pompownia wody w Kostrzynie-Warnikach


Pompownia wody w Kostrzynie-Warnikach to zabytkowy obiekt hydrotechniczny, malowniczo wpisany w nadwarciańskie łąki, pochodzący z 1911 roku. Pierwotnie napędzana parowo, w latach 60. XX wieku przeszła modernizację na napęd elektryczny. W czasach, gdy wykorzystywała węgiel, jej działanie podczas wysokich stanów Warty wymagało zużycia nawet kilkunastu ton paliwa dziennie oraz zaangażowania wielu mieszkańców okolicy.
Pompownia pełni kluczową rolę w systemie odwadniania terenów położonych poniżej poziomu rzeki. Odprowadza wodę z obszaru zawala – dawnej terasy zalewowej, odciętej wałem przeciwpowodziowym. Niska rzędna terenu utrudnia naturalny odpływ wód opadowych, dlatego stworzono rozbudowaną sieć kanałów melioracyjnych. Z rowów woda trafia do kanałów, które zbiegają się w głównym kanale odprowadzającym (np. Kanał Maszówek). Jeśli poziom wody w odbiorniku – międzywalu – jest niższy, odpływ odbywa się grawitacyjnie. W przeciwnym przypadku konieczne jest zamknięcie śluz i uruchomienie pompowni.
Obszar obsługiwany przez pompownię to rozległe łąki, rozciągające się na wschód aż po Witnicę, a ostatecznym odbiornikiem jest rzeka Warta. Dzięki pracy pompowni możliwe jest utrzymanie odpowiednich warunków wodnych, umożliwiających użytkowanie tych terenów w celach rolniczych i osadniczych. W ostatnich latach zabytkowy obiekt został zastąpiony przez nowoczesną pompownię, zlokalizowaną około kilometr dalej, w głębi polderu. Jej położenie jest łatwe do zlokalizowania dzięki widoczności z szosy biegnącej przez osiedle Warniki.
Źródło: turystyka.kostrzyn.pl