Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie

Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie - renovated workshop of s g zelenski
Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie - krakow al krasinskiego 23 4
Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie - creator jozef mehoffer witraz ofiarowanie marii mnk iv sz 2348 2 20829
Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie - museum of stained glass krakow
Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie - creator stanislaw wyspianski witraz ukrzyzowanie mnk iv sz 2348 13 21530
Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie - krakow al krasinskiego 21 1
Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie - creator stanislaw wyspianski witraz zwiastowanie mnk iv sz 2348 3 20890
Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie - krakow al krasinskiego 21 2
Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie - krakow al z krasinskiego fot 03
Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie - museum of stained glass 1906 design ludwik wojtyczko 23 krasinskiego avenue krakow poland
Data powstania obiektu: 1902/2004 r.
Opis

Pracownia i Muzeum Witrażu – krakowska instytucja kultury, która łączy założoną w 1902 roku pracownię witrażu (Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński) oraz zorganizowane wokół niej muzeum. Mieści się w historycznej kamienicy przy al. Zygmunta Krasińskiego 23.

Muzeum Witrażu zostało założone w 2004 roku przez Piotra Ostrowskiego. Jest efektem nowatorskiej koncepcji tzw. żywego muzeum. Oznacza to, że przestrzeń udostępniona zwiedzającym przeplata się z wciąż funkcjonującą pracownią witrażową, w której artyści cały czas pracują nad nowymi dziełami. W ramach wizyty można więc poznać krok po kroku cały proces powstawania witraża oraz przyjrzeć się, jak wygląda praca nad aktualnymi przedsięwzięciami.

W muzeum znajduje się także przestrzeń czysto ekspozycyjna składająca się zarówno z historycznych jak i współczesnych realizacji. Częścią spuścizny Krakowskiego Zakładu Witrażów jest bowiem bogate archiwum zawierające wiele szkiców, rysunków, ręcznie tworzonych projektów witraży oraz gotowych dzieł. Jest to najbogatsza w Polsce kolekcja związaną ze sztuką witrażową. Muzeum organizuje również wystawy czasowe i zajmuje się promocją współczesnego szkła.

Muzeum znajduje się w budynku wzniesionym w latach 1906–1907 z inicjatywy Stanisława Gabriela Żeleńskiego, właściciela Zakładu. Żeleński zaprojektował kamienicę w ten sposób, aby jak najlepiej odpowiadała potrzebom pracowni witrażowej, a w tym zadaniu pomagał mu znany krakowski architekt Ludwik Wojtyczko. Dlatego siedziba Muzeum jest ewenementem w skali światowej, a dzięki zachowaniu oryginalnego wystroju i układu wnętrz wciąż oddaje atmosferę pracowni z przełomu wieków.

Sztuka witrażowa była wtedy nieporównywalnie bardziej popularna niż obecnie i korzystali z tej formy czołowi twórcy epoki Młodej Polski. Z Zakładem współpracowali m.in. tacy artyści jak Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Henryk Uziembło, Wojciech Jastrzębowski, Stefan Witold Matejko.

W 2016 roku, w ramach misji popularyzacji polskiego dziedzictwa witrażowego Muzeum podjęło się rekonstrukcji wybitnego dzieła Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem Apollo Spętany. Projekt ma na celu maksymalnie wierne odtworzenie witraża zniszczonego podczas II wojny światowej i udostępnienie go publiczności.

Źródło: wikipedia.pl

Uwagi

Zwiedzanie Muzeum możliwe jest tylko z przewodnikiem i rozpoczyna się od min. 2 osób. Czas trwania: 45 minut. Zwiedzanie w języku polskim: 12:30 i 15:30, w soboty dodatkowo: 14:30, 16:30 i 10:00 dla dzieci (konieczna rezerwacja). Zwiedzanie w języku ukraińskim: 13:30. Zwiedzanie w języku angielskim: 12:00 i 15:00. Grupy zorganizowane (od 10 osób) mogą rezerwować zwiedzanie również w innych godzinach. Zapraszamy do rezerwacji e-mailowej lub telefonicznej.

Pracownia i Muzeum Witrażu czynne dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach: 11:30-13.30 i 14:30-16:30, w soboty: 10:00 – 17:00. Nieczynne we wszystkie: niedziele, poniedziałki i święta kościelne oraz państwowe. Bilety wstępu można kupić przez internetowy system rezerwacji zwiedzania lub w muzealnej kasie.

Źródło: muzeumwitrazu.pl

Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Krasińskiego 23
31-111 Kraków
Tel. kom.: +48 512 937 979
place
50.058984, 19.925740Skopiowano do schowka
N50º3'32.342", E19º55'32.664"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.