Data powstania obiektu: 1993 r.
Wydarzenie miało miejsce: co roku na początku września

Krakowskie Miodobranie
Ta coroczna impreza organizowana od trzydziestu lat przez Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. Jest dobrze znana mieszkańcom miasta i odwiedzającym je gościom. Z jednej strony to zwieńczenie pracowitego pszczelarskiego sezonu, swoiste święto zbiorów – z drugiej zaś – znakomita okazja by propagować wiedzę na temat pszczół i produktów pszczelich, ekologii, troski o środowisko naturalne.

Kameralne początki
Wszystko zaczęło się 30 lat temu w niewielkiej pasiece Kazimierza Żółtego na terenie krakowskiego Bieżanowa. Wówczas grupa pszczelarzy i miłośników pszczół zorganizowała spotkanie dla okolicznych mieszkańców, by podzielić się swoją pasją. Kameralne wydarzenie dla lokalnej społeczności okazało się znakomitym pomysłem. Na przestrzeni lat inicjatywa rozwinęła się w sposób przekraczający oczekiwania pierwszych organizatorów.

Wielkie święto miodem płynące
Dzisiejsze Krakowskie Miodobranie to nie tylko święto pszczelarzy i okazja dla odwiedzających by kupić produkty pszczele bezpośrednio z lokalnych pasiek. To również możliwość zasięgnięcia informacji na temat miodów, ich odmian i stosowania. Krakowskie Miodobranie to barwna impreza edukacyjno – kulturalno – rozrywkowa przyciągająca na Plac Wolnica całe rodziny. Dzieci chętnie biorą udział w licznych grach terenowych i warsztatach. Dzięki nim poznają życie pszczół, prace w pasiece, znaczenie owadów zapylających i sposoby pomagania im.

Inicjatywy
Ostatnie lata obfitowały w szereg entuzjastycznie przyjętych inicjatyw proekologicznych takich, jak choćby „Pszczoły uczą dzieci segregacji śmieci”, wymiana plastikowych zakrętek na rośliny miododajne czy warsztaty budowy hoteli dla owadów.

Pszczelarze nie tylko zachęcają do sadzenia roślin miododajnych w ogrodach i na balkonach. Na miejskich terenach zielonych rośnie już 6 drzew miododajnych. Począwszy od 2017 roku są one sadzone na pamiątkę kolejnych edycji Krakowskiego Miodobrania.

„Krwiobranie” to jeszcze jedna, niezwykle cenna, inicjatywa, która pojawiła się w 2016 roku i na stałe zagościła towarzysząc Krakowskiemu Miodobraniu. Przygotowane punkty krwiodawstwa umożliwiają wszystkim chętnym oddanie krwi na potrzeby szpitali krakowskich. Warto podkreślić, że w ostatnich dwóch latach akcja objęła całą Polskę poprzez jej rozpropagowanie w mediach społecznościowych.

Trwale zapisanym w świadomości Krakowian elementem Krakowskiego Miodobrania i atrakcją dla turystów jest Parada Pszczół. Trudno bowiem przeoczyć hałaśliwy, wielobarwny korowód zmierzający z Rynku Głównego na Plac Wolnica w sobotnie południe. Przy dźwiękach rytmicznej muzyki, w obłokach dymu z podkurzaczy kroczą mali i duzi, starsi i młodsi, ludzie i zwierzęta poprzebierani w najróżniejsze stroje kojarzone z pszczołami. Fantazja i wyobraźnia zostają nagrodzone w konkursie na najciekawsze przebranie, którego rozstrzygnięcie ma miejsce na scenie na Placu Wolnica.

Program artystyczny
Przez cały miodobraniowy weekend scena na Placu Wolnica nie pustoszeje. Występy zespołów tanecznych, muzycznych, wręczanie nagród w licznych konkursach towarzyszących, a w niedzielę uroczyste pasowanie nowo przyjętych członków Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich. To jedyne w swoim rodzaju, celebrowane od lat, uroczyste wprowadzenie pszczelarzy w poczet członków Zrzeszenia. Starannie przygotowane nawiązuje w swej niezwykle malowniczej, stylistycznej oprawie do historycznych korzeni bractw cechowych.

Integracja
Fenomenem Krakowskiego Miodobrania jest jego niezwykły walor integracyjny. Impreza która na przestrzeni lat stała się najważniejszym tego typu wydarzeniem w regionie, przygotowywana jest w całości przez całkowitych amatorów. Członkowie Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich na kilka tygodni zamieniają się w amatorską firmę event’ową, angażując cały swój czas wolny i energię w organizację.

Źródło: krakowskiemiodobranie.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

plac Wolnica
30-001 Kraków
place
50.048771, 19.944345Skopiowano do schowka
N50º2'55.576", E19º56'39.642"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Sezonowy

Inne w kategorii: Wydarzenia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.