Muzeum Spraw Wojskowych w Krakowie

Historyczna nazwa: Twierdza Kraków - Fort pancerny główny 51 ½ OST „Swoszowice” (kopia)
Data powstania obiektu: 2013 r.

Muzeum powstało dla upamiętnienia historii żołnierzy polskich, walczących w obronie ojczyzny. Muzeum gromadzi zbiory związane z działalnością żołnierzy polskich walczących o niepodległość ojczyzny w latach 1919-1921 a następnie zabezpieczających niepodległy byt ojczyzny, ale także wcześniej, kiedy to Polski nie było nawet na mapach świata. Siedzibą Muzeum jest zabytkowy fort „Swoszowice”, znajdujący się nad prawym brzegiem Wisły w dawnym obozie obronnym numer VII b „Piaski Wielkie”. W Muzeum znajdują się fragmenty armat z I wojny światowej, pociski, zapalniki. Najstarszym działem bojowym, eksponowanym w Muzeum jest pochodząca z 1887 roku bateria artylerii ciężkiej FB 51c. Wśród zbiorów znajdują się także rzeczy osobiste żołnierzy: menażki, fajki, plecaki a nawet zdjęcia i elementy umundurowania. W Muzeum przygotowana została specjalna sala, w której opatrywani byli ranni w wyniku działań wojennych, ale również miejsce, w którym podejmowane były kluczowe decyzje czy przechowywana była broń.

Muzeum, oprócz działalności wystawienniczej organizuje także lekcje żywej historii, dzięki czemu można przebrać się w mundur wojskowy, wziąć do ręki karabin, założyć na głowę hełm wojskowy, odbyć marsz ćwiczebny z plecakiem, zaś po ciężkim, żołnierskim dniu ułożyć się na prawdziwej wojskowej pryczy.

 Źródło: polska.travel

Fort zewnętrznego pierścienia Twierdzy Kraków, znajduje się na prawym brzegu Wisły, w dawnym obwodzie obronnym [oryg. Verteidigungsbezirk] numer VII b “Piaski Wielkie”. Sklasyfikowany jako fort główny. Służył obronie bliskiej – przeciwszturmowej [oryg. Nahkampfwerk]. Dwukondygnacyjny budynek koszar fortu został zbudowany w klasie odporności przeciw stromotorowym pociskom ciężkiego kalibru [oryg. bombensicher]. Na stropodachu znajdowała się pancerna wieża obserwacyjna (sygnowana B. 30) oraz cztery wieże-lawety armat szybkostrzelnych (sygnowane S. 49 do S. 52). Narys wału piechoty był owalny. Droga dojazdowa i wjazd do fortu były zabezpieczone ziemną basteją, wartownią w szyi, oraz dwiema bramami i kratą forteczną. Na czole i barkach fortu wykonano płytką fosę o spłaszczonym stoku, ostrzeliwaną z wału ogniem na wprost. Z powodu specyficznej lokalizacji na skłonie wzgórza, w odcinku szyjowym nie ma fosy. Znaczna część szyi jest za to ujęta w długi mur oporowy. Masyw fortu był ponadto otoczony pasem stałych przeszkód – zapór drutowych.

Zadania taktyczne:

  • obrona przeciwszturmowa po obu stronach drogi Wrząsowice – Swoszowice;
  • boczny (flankujący) ostrzał obszaru spodziewanego przełamania pierścienia, w rejonie Jugowic – na lewo od wspomnianej wcześniej drogi;
  • kontrola przeciwpozycji koło Zbydniowic i na południe od Wróblowic.

Załoga w r. 1914:

  • 3 oficerów;
  • 127 szeregowych i podoficerów (54 piechurów, 67 artylerzystów, 6 saperów).

Uzbrojenie w r. 1914:

  • 4 szt. armat – 8 cm M. 94 PK Skoda;
  • 2 szt. karabinów maszynowych – 8 mm MG M7/12 Schwarzlose.

W ramach rozbudowy zewnętrznego pierścienia fortyfikacji Krakowa, powstały najpierw dzieła polowe. Na południowym zboczu wzgórza Rajsko, ponad wsią Wróblowice i uzdrowiskiem Swoszowice, wzniesiono w latach 1887/88 szaniec piechoty Inf. Sch. VII/5 oraz baterię F.B. 51 c, wspierające fort nr 51 “Rajsko”. Podczas kolejnej fazy rozbudowy, przewidywano zlokalizowanie w tym miejscu zespołu dwóch bliźniaczych fortów – nr 51 1/2 „Wróblowice” Ostwerk (fort wschodni) oraz nr 51 1/2 „Swoszowice” Westwerk (fort zachodni). Realizację rozpoczęto w 1897 roku, od wschodniego fortu “Wróblowice”. Zachodni bliźniak, stanowiący dzieło pomocnicze [oryg. Ergänzungswerk], miał zostać wybudowany w ramach kolejnego rzutu w 1899 roku.

W marcu 1897 rozpoczęto prace przygotowawcze: badanie próbek gruntu, geodezyjne tyczenie obiektu w terenie, oraz budowę drogi dojazdowej. Droga wraz z zapleczem budowy były gotowe w maju 1897. W lipcu 1897 rozpoczęto prace ziemne, drążenie studni głębokości 60 metrów, a także położono fundamenty pod budynek koszar. Prace ziemne przy korektach terenu trwały ponad trzy miesiące. Ze względu na cięższe warunki gruntowe niż się początkowo spodziewano, został przekroczony budżet przeznaczony na realizację. Okazało się również konieczne nabycie części lasu znajdującego się na prawym, zachodnim skrzydle fortu – aby móc dokonać zmiany ukształtowania terenu i niezbędnych wycinek drzew już w czasie pokoju.

W lipcu 1898 budynek koszar został ukończony w stanie surowym. Wieże pancerne zostały osadzone i zmontowane we wrześniu 1898. Budowa wartowni oraz prace wykończeniowe trwały przez całą jesień tego samego roku. W grudniu 1898 wieże pancerne dział zostały uzbrojone, a fort został komisyjnie uznany za „gotowy do walki”. Wewnętrzne wyposażenie, oraz stałe przeszkody z drutu nie były jednak gotowe jeszcze w styczniu 1900 roku.

Tymczasem projekt fortu zachodniego został opracowany i zatwierdzony w podstawowych założeniach. Generalny Inspektor Inżynierii (GGI) wyraził jednakże wątpliwość co do pilnej potrzeby budowy tego fortu. Wobec braku funduszy w roku 1898, planowana realizacja została czasowo odroczona – do momentu rozbudowy mobilizacyjnej.

Rozporządzenie Ministerstwa Wojny (RKM) z lipca 1904 roku zmieniło nazewnictwo krakowskich fortów na bardziej uproszczone – zrezygnowano z numeracji na rzecz samych nazw własnych. To samo rozporządzenie nakazywało opuszczenie przestarzałych umocnień, w tym polowej baterii 51 c. Działka gruntowa, na której znajdowała się bateria, została włączona do terenu fortu. W tym samym roku rozpoczęto planowe nasadzenia roślinności maskującej. Mieszane układy robinii akacjowej i świerka zapewnić miały całoroczną ochronę przed nieprzyjacielską obserwacją, a całości kompozycji dopełniały wierzby i kolczaste krzewy. Z upływem czasu roślinność rozrosła się do efektownego, blisko ośmiohektarowego parku.

Gdy wybuchła I Wojna Światowa, fort został doprowadzony do stanu gotowości bojowej, a w pobliżu zrealizowano system polowych umocnień, m.in. polowy punkt oporu w miejscu niezrealizowanego, zachodniego bliźniaczego fortu.

W dniach 4 i 5 grudnia 1914 roku, kompanie 2. Pułku Piechoty k.k. Landszturmu [k.k. Landsturm-Infanterieregiments No 2] stacjonowały w pobliżu Wróblowic. Stąd prowadziły rozpoznanie w stronę Wieliczki, aby odeprzeć zbliżających się do twierdzy Rosjan. W rejonie wzgórza 370 koło Sierczy wywiązała się potyczka, w której zginęło dwóch austriackich żołnierzy z tego pułku, a dalszych siedemnastu odniosło rany. Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie [Kriegsgräber-Abteilung K.u.K. Militär-Kommando Krakau] założył później mały cmentarz wojenny nr 383 w bliskim sąsiedztwie fortu.

W roku 1920 Wojsko Polskie przygotowało listę przejętych obiektów fortyfikacyjnych, nadających się do dalszego użytku po demobilizacji. Fort “Wróblowice” był najpierw rozpatrywany jako potencjalny magazyn dla służb kwatermistrzowskich, wymagał jednak uzupełnienia zamknięć i wymiany kilku okien. W końcu został przypisany do kategorii “bez konserwacji”.

Po II Wojnie Światowej fort był użytkowany przez Obronę Cywilną, potem pełnił funkcję archiwum Urzędu Wojewódzkiego. Dopiero po wojnie zezłomowano wieże pancerne, o czym świadczy archiwalna fotografia kompletu wież wykonana przez prof. Bogdanowskiego (publikowana w 1979 r.). Wtedy też pojawiła się nazwa fortu „Swoszowice” która to przyjęła się zarówno wśród okolicznych mieszkańców, jak i w oficjalnej nomenklaturze. Kolejni użytkownicy wprowadzali nieznaczne zmiany przebudowując wnętrza fortu, m.in. na potrzeby archiwum wprowadzono wtórne ściany działowe i dodano dodatkowe drzwi. Na masyw fortu wprowadzono od czoła drogę z betonową nawierzchnią, galeria strzelecka została przekryta dachem. W szybie jednej z wież pancernych wybudowano komin kotłowni, w szybie drugiej wieży pancernej umieszczono zsyp węgla. Ponieważ jednak budynek był stale użytkowany, a dostęp osób postronnych był utrudniony, fort zachował się w ogólnie dobrym stanie. W listopadzie 2012 roku cały zespół fortyfikacji (fort, zieleń maskująca oraz relikty baterii polowej) został objęty wpisem do rejestru zabytków, pod numerem A-1303/M.

Od 3 maja 2013 roku najemcą fortu jest fundacja “Gloria Fortibus” – założyciel Muzeum Spraw Wojskowych.

Dodatkowe informacje:

  1. Kapitan krakowskiej Dyrekcji Inżynierii, Joseph Ritter von Greiffenthal Reyl-Hanisch prowadził i nadzorował budowę fortu “Wróblowice”. Zginął bohaterską śmiercią podczas walk w Galicji w 1914 roku, dowodząc w pierwszej linii 9. Pułkiem Piechoty k. k. Landwehry [k.k. Landwehr Infanterie Regiment „Leitmeritz“ No 9].
    Jego syn, Herbert Reyl-Hanisch (1898-1937), urodził się podczas budowy fortu. Był znanym austriackim malarzem okresu Nowego Obiektywizmu.
  2. Od grudnia 1989 roku do kwietnia 1992 roku, na terenie fortu przechowywano zdjęty z cokołu pomnik Lenina. Imponująca skalą statua wysokości 6,5 metra ustawiona była pierwotnie w Nowej Hucie.

 Źródło: mswojsk.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Andrzeja Michalika 10
30-001 Kraków
Tel. kom.: +48 797 851 822
place
49.986981, 19.957990Skopiowano do schowka
N49º59'13.132", E19º57'28.764"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.

Korzystając z tej strony akceptujesz, że w Twoim urządzeniu końcowym zostaną zainstalowane pliki cookies, które umożliwiają nam świadczenie usług. Brak zgody na pliki cookies oznacza, że pewne funkcjonalności strony mogą być niedostępne. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.