Mogiła zbiorowa ofiar terroru hitlerowskiego w Krościenku nad Dunajcem
Mogiła otoczona jest betonowym obramowaniem i przykryta lastrykowymi płytami, między którymi umieszczono marmurowe płyty z czarnymi równoramiennymi krzyżami oraz kamienną tablicę z napisem: „10 ZAKŁADNIKÓW ROZSTRZELANYCH W DNIU 23 II 1944 r. PRZEZ NIEMCÓW W ODWET ZA LIKWIDACJĘ POSTERUNKU”. U wezgłowia mogiły znajduje się ustawiona pionowo czarna, marmurowa tablica ze znakiem „Polski Walczącej”, wizerunkiem orła w koronie, krzyżem łacińskim. Na niej umieszczony jest napis memoratywny:
„WIĘZIENI I TORTUROWANI W "PALACE" ZAKOPANE I "MONTELUPICH" KRAKÓW ZOSTALI ZAMORDOWANI PRZEZ HITLEROWCÓW NA TUTEJSZYM CMENTARZU W DNIU 23 II 1944
JÓZEF BORZĘCKI - LUDŹMIERZ CZŁ. AK.
JÓZEF SZCZĘCH - II –
ALBIN SKAWSKI - II –
FRANCISZEK TURZA - II –
WŁADYSŁAW STOPKA - ZAKOPANE – SABOTAŻ
FRANCISZEK HABAS -DZIAŁ-POMOC PARTYZANT.
STANISŁAW SPROCH - II –
ALOJZY DZIELSKI - II –
ANTONI ADAMCZYK - N. TARG - II –
MICHAŁ SZYMCZAK - CZ. WODA - II –
SPOCZYWAJA W TEJ MOGILE RÓWNIEŻ POLEGLI ZA OJCZYZNĘ
JÓZEF KOTERBA - 28 VII 1944 LUDWIK CHLIPAŁA - 30 X 1944
HELENA POZNAŃSKA - 15 I 1945
"OKAŻ IM PANIE MIŁOSIERDZIE SWOJE"
FUNDATOR - ZWIĄZEK PODHALAN, KOŁO LUDŹMIERZ W CHICAGO”
10 z pochowanych tu osób zostało zamordowanych w odwecie za zabicie żandarma niemieckiego. Józef Koterba i Helena Poznańska zginęli w późniejszych egzekucjach. Józef Borzęcki, Józef Szczęch, Franciszek Turza, Albin Skawski należeli do oddziału partyzanckiego Wojciecha B. Duszy. Ludwik Chlipała ps. Orlik poległ 4 listopada 1944 r. w potyczce pod Tylką. Po wojnie dzięki staraniom gminy postawiono tu pomnik zaprojektowany przez S. Dziewolskiego. W 1967 r. podjęto decyzję o jego usunięciu i pozostawieniu w jego miejscu granitowego głazu.
Źródło: grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl