Kościół pw. św. Anny w Krzyżanowicach

Nr w rejestrze zabytków:
A-150/55 z 17.02.1955
Data powstania obiektu: 1793 r.
Opis
Kościół wybudowano w latach 1791–1793 w późnobarokowym stylu z wieżą gotycko-renesansową, datowaną na XV lub XVI w. oraz z neogotyckim portalem, nad którym widnieje kartusz z herbem Lichnowskich. Obok znajduje się klasycystyczna plebania.

Kościół pw. św. Anny jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest na terenie dekanatu tworkowskiego należącego do diecezji opolskiej.

Pochodzący z końca XVIII w. kościół reprezentuje charakterystyczny dla tego okresu styl późnobarokowy. Jego najstarszą częścią jest datowana na XV–XVI w. gotycko-renesansowa wieża. Ponadto fasadę świątyni zdobi neogotycki portal, nad którym widnieje kartusz herbowy fundatorów kościoła i jednocześnie ostatnich właścicieli Krzyżanowic – Lichnowskich.

Obok kościoła znajduje się klasycystyczna plebania, przebudowana w latach 1820–1826. Na terenie parafii warto również zobaczyć stojącą nieopodal świątyni parafialnej pochodzącą z XVII w. figurę św. Jana Nepomucena. Rzeźba ta, wykonana w stylu późnego baroku, przedstawia Świętego stojącego na leżącym diable z żeliwnymi skrzydłami nietoperza, po bokach zaś adorujące aniołki. Godna uwagi jest ponadto druga kapliczka św. Jana Nepomucena, znajdująca się przy ulicy Moniuszki, również z XVII w. Wejście do niej i otwory okienne zamknięte są półkoliście. Przykryta jest dwuspadowym daszkiem, a w jej szczycie widnieje medalion.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Krzyżanowice został prawdopodobnie lokowane w XIII w. Pierwszy o nich zapis znaleźć można w dokumentach arcybiskupa gnieźnieńskiego z 1285 r. Wówczas nosiły one nazwę Krziżanowitz. Jej pochodzenie jest trudne do określenia. Niektórzy uważają, iż pochodzi ona od imienia Crizan, z kolei inni wywodzą ją po prostu od słowa krzyż. Warto tutaj jednak dodać, iż osadnictwo na tych ziemiach pojawiło się dużo, dużo wcześniej, bo już w epoce brązu. Świadczą o tym dokonane w Krzyżanowicach odkrycia archeologiczne.

W najdawniejszych czasach Krzyżanowice składały się z dwóch części, należących do rodziny Tworkowskich i Debeszów. Przez wieki obie części wielokrotnie zmieniały właścicieli: były sprzedawane, wchodziły w skład posagów, były dziedziczone przez nieraz bardzo dalekich krewnych zmarłych właścicieli. W jedną posiadłość Krzyżanowice zostały połączone w 1708 r., a ich nowym właścicielem został baron Karol Gabriel von Wengerski (Węgierski). W 1775 r. Krzyżanowice przeszły w ręce rodziny Lichnowskich, którzy zarządzali nimi i innymi podległymi im majątkami, przez sześć pokoleń, aż do 1930 r. 

Pierwsza krzyżanowicka świątynia wspominana jest w dokumentach w 1447 r. Możliwe jednak, że przed nią stał tutaj pierwotny kościół, o którym mowa jest w 1285 r. Wówczas bowiem wymieniono w dokumentach proboszcza w Krzyżanowicach, a istnienie parafii potwierdzone zostało w 1376 r. (w rejestrze świętopietrza) i 1447 r. (wówczas znajdowała się ona w ramach archiprezbiteratu raciborskiego i nosiła wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny). Parafia do 1810 r., czyli do kasaty zakonu, znajdowała się po patronatem cystersów z Rud.

Kościół z 1447 r. był drewniany, miał długość 13 m i szerokość 7 m. W jego miejscu w XVIII w. wybudowana została świątynia murowana. Miało to miejsce w latach 1791–1793, a jej fundatorem była rodzina Lichnowskich, ówczesnych i zarazem ostatnich właścicieli Krzyżanowic.  

Świątynia w praktycznie niezmienionym stanie dotrwała do czasów II wojny światowej, kiedy to została znacznie uszkodzona. Przez tereny te przechodziła bowiem linia frontu i miasteczko doznało znacznych start. Odbudowa kościoła miała miejsce w latach 1947–1949.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Glówna 50
47-450 Krzyżanowice
place
49.980960, 18.262062Skopiowano do schowka
N49º58'51.456", E18º15'43.423"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki