Uzdrowisko w Latoszynie
Gmina Dębica postawiła sobie za główny cel przywrócenie magicznego miejsca jakim było dawne uzdrowisko w Latoszynie, do jego dawnej świetności. W celu reaktywacji Uzdrowiska wybudowany został budynek Kompleksu Przychodni Zdrowia. Ma on powierzchnię użytkową ok. 889 m, a w jego obrębie znajdują się sale ćwiczeń, gabinety lekarskie, gabinety masażu, gabinet kinezyterapii, gabinet fizykoterapii, jak również gabinety elektromagnetyzmu, pokój badań, gabinet do terapii laserami, gabinet światłolecznictwa oraz gabinet do hydroterapii.
Tym samym z Rozporządzeniem Rady Ministrów poz. 2397 z dnia 22 listopada 2022 roku Latoszyn dołączył do grona czterech miejscowości uzdrowiskowych na Podkarpaciu: Horyńca-Zdroju, Iwonicza-Zdroju, Polańczyka i Rymanowa-Zdroju. Jego skarbem są unikatowe wody siarczkowo–siarkowodorowe.
Na terenie uzrowiska znajdują się:
- basen kąpielowy z wodami siarczkowo-siarczkowodorowymi,
- pijalnia wód mineralnych,
- tężnia solankowa,
- ogrody sensoryczne,
- amfiteatr,
- park zdrojowy.
Lecznicze wody
W Polsce zaledwie cztery uzdrowiska dysponują wodami siarczkowo – siarczkowodorowymi. Pokłady tego typu wód znajdują się właśnie w Latoszynie. Na podstawie badań właściwości fizyko – chemicznych i chemicznych oraz stanu mikrobiologicznego wody w Latoszynie stwierdzono, że spełnia ona wymagania mineralnej wody leczniczej 0,26% siarczanowo wapniowej. Woda ta może być wykorzystywana według wskazań lekarskich do kuracji uzdrowiskowych w formie kąpieli.
Właściwości wód leczniczych pozwalają leczyć: schorzenia układu ruchowego: gośćcowe, reumatyczne, zwyrodnieniowe, pourazowe, pooperacyjne; choroby układu nerwowego: niedowłady, porażenia, nerwobóle; choroby kobiece; choroby przemiany materii; choroby skóry; choroby zawodowe, w tym zatrucia związkami chemicznymi.
Wskazania lecznicze do kuracji pitnej (krenoterapia):
- choroby układu trawienia,
- choroby wydzielnicze w przewodzie pokarmowym,
- zaburzenia jelitowe,
- zaburzenia w funkcjonowaniu trzustki.
Przyjmuje się, że osoby dorosłe mogą pić 1-2 szklanki dziennie.
Analiza fizykochemiczna wody siarczanowo-wapniowej.
W 1 litrze wody oznaczono m.in.:
- KATIONY: sodu Na+ - 217,0 chlorkowy Cl- -265,90 wapnia Ca2+ - 711,42
- ANIONY: wodorowęglanowy HCO3- - 367,70 magnezu Mg2+ - 30,38 siarczanowy SO2 -4 - 1646,00
Źródło: latoszynzdroj.com
Naturalne źródła mineralne były znane od bardzo dawna. Pisali o nich m.in. XVI-wieczny poeta Henryk Leciejewski czy też Ewaryst Andrzej Kuropatnicki w wydanej w 1786 książce o Galicji. W połowie XIX wieku powstał przy źródłach, zniszczony podczas I wojny światowej, zakład zdrojowo-kąpielowy.
W 1932 za sprawą Wacława Krawczyka z Dębicy powstał nowy zakład leczniczy, a później kilka pensjonatów. Był to początek uzdrowiska, cieszącego się dużą popularnością. Leczono tu przede wszystkim choroby reumatyczne poprzez kąpiele siarczane i okłady borowinowe.
Kres uzdrowiska nastąpił w latach 1944–1945, w wyniku działań wojennych łazienki zostały zniszczone a źródła zasypane. Po wojnie wykonano nowe odwierty. Badania wykazały, iż latoszyńskie zdroje są wartościowe pod względem zawartości składników mineralnych. W 1990 tutejsze wody zostały oficjalnie uznane za lecznicze. W 2012 sołectwu Latoszyn i sołectwu Podgrodzie został nadany status obszaru ochrony uzdrowiskowej ("Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Latoszyn"). W 2018 wznowiono tutaj lecznictwo i eksploatację wód mineralnych.
Źródło: wikipedia.pl
Godziny otwarcia:
- Basen zdrojowy:
- poniedziałek - piątek: 12:00 - 21:00
- sobota - niedziela: 11:00 - 21:00
- Pijalnia wód:
- codziennie (w sezonie wiosenno-letnim) 11:00 - 18:00
- Tężnia solankowa:
- codziennie (w sezonie wiosenno-letnim) 9:00 - 19:00
- Zakład rehabilitacji:
- poniedziałek-piątek: 8:00 - 18:00