Wieża widokowa w Borkach Chechelskich
W Borkach Chechelskich, u zbiegu kilku dróg (m. in. od Ropczyc i od Łączek Kucharskich), na wzniesieniu, 341 m n. p. m., stoi jeden z najwyższych w Europie krzyż. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest ks. Wojciech Styczyński. Krzyż został poświęcony przez Ks.Bp. Kazimierza Górnego 18 września 2010 r.
Krzyż – symbol zwycięstwa dobra nad złem – ma pomagać ludziom odkryć wartość wiary i nadziei. Myślą przewodnią tej budowy są słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Krzyż stał się wielką szkołą miłości i formacji ludzkiej osobowości, katedrą wychowania społecznego”. Wydarzenia ostatniego czasu w Polsce i na świecie potwierdzają doświadczenie krzyża w życiu osobistym, rodzinnym i narodowym, dając szansę refleksji nad prawdziwymi wartościami ludzkiego życia. Krzyż w Borkach Chechelskich ma pomóc współczesnemu człowiekowi i jednoczącej się Europie na nowo odkryć wielkość i wspaniałość Boga.
Pomysł budowy krzyża zrodził się w Roku Jubileuszowym, gdy w wielu parafiach były stawiane te znaki wiary. Rozpoczynające się trzecie tysiąclecie to czas nowych technologii i komputeryzacji, era wieżowców i bicia rekordów. Jednak nie chodziło o ustanowienie kolejnego rekordu ale by ten krzyż był wpisany w nową rzeczywistość, żeby to, co było, i to, co jest, stało się bardziej czytelne dla nowego pokolenia. Ten krzyż ma bardziej przemawiać do człowieka, niezależnie czy jest wierzący, czy niewierzący.
Krzyż ma nowoczesny i oszklony taras widokowy, z którego można nie tylko podziwiać piękną panoramę, ale także zamyślić się, odczuć lęk, a w górze ujrzeć ramiona krzyża jako nadzieję. Krzyż wykonano ze stalowych rur waży 38 ton. W nocy jest podświetlony w kolorach bieli i czerwieni. Do Galerii widokowej można wyjechać panoramiczną windą.
W 47-metrowy krzyż wpisana jest pewna symbolika: na wysokości 30 metrów (lata życia Pana Jezusa w których rozpoczął publiczne nauczanie) umieszczona jest galeria widokowa, symbolizująca kulę ziemską, a z jej wnętrza wyrasta 18-metrowa główna część krzyża koloru białego. „18” w naszej kulturze oznacza dojrzałość. Poprzeczne ramię krzyża ma 10 metrów długości, co oznacza 10 Bożych przykazań do których Pan Jezus często nawiązywał.
Plany i obliczenia konstrukcyjne zostały wykonane przez Katedrę Konstrukcji Budowlanych Politechniki Rzeszowskiej pod kierunkiem prof. Adama Reichharta. Budowę rozpoczęto 3 lipca 2001 r., więc dokładnie w 100. rocznicę wzniesienia krzyża na Giewoncie.
By dojść pod krzyż trzeba przejść przez bramę. Jest to metalowa konstrukcja o wysokości 9 metrów (tyle miesięcy upłynęło od Zwiastowania do czasu narodzenia Jezusa), także z podestem, z którego można oglądać panoramę lub spoglądać z tej perspektywy na krzyż. Brama jest oddalona od krzyża o 40 metrów, czyli o tyle, ile dni spędził Chrystus na pustyni, przygotowując się do przyjęcia swojego krzyża.
Krzyż wpisany został w czaszę kielicha, którego ramiona skierowane zostały w stronę miasta Ropczyce.. Patrząc z góry, podstawę kielicha stanowi brama, droga od bramy do środka krzyża oznaczona białymi liniami. Kostka chodnikowa wokół krzyża jest ułożona w ten sposób, by oglądana z góry wyglądała jak obrys kielicha.
Kielich to znak doświadczeń, przeciwności, ale i nadziei. Zwycięstwo krzyża oczytujemy, gdy 3 dnia Jezus zmartwychwstał, a przypomina nam to kolejny znak na ziemi w postaci ruchu okrężnego a w nim napis życie.
Obok krzyża znajduje się kaplica zwana wieczernikiem gdzie sprawowana jest Eucharystia w pierwsze niedziele miesiąca od maja do października o godz. 15.00 poprzedzona Koronką do Bożego Miłosierdzia.
Kaplica została poświęcona przez Ks. infułat Stanisława Maca 15 września 2013 r.
Źródlo: krzyzropczyce.pl
- Sob-Nd: 15.00 - 19.00
- Wyjazd windą do galerii widokowej nieczynny od listopada do kwietnia.
- Możliwy wyjazd windą na platformę widokową krzyża. Konieczny wcześniejszy kontakt.