Tężnia solankowa w Latoszynie
Tężnia solankowa przy uzdrowisku w Latoszynie, w której wykorzystana jest wydobywana jest od 1892 roku z odwiertu „Korona” w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie-Solanka z głęboko położonych złóż wód leczniczych-solanek jodkowych. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych (świadectwo nr 1/z 2014 wydane przez Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska Sp. z o.o. w Katowicach) przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody, tradycyjnie stosowany do kąpieli i inhalacji. Solanka z Zabłocia zalegająca na dużej głębokości: 450 - 650 m, to zakonserwowany relikt ciepłego morza. Solanka jest produktem wyjątkowym na skalę światową ze względu na stabilną, przebadaną i udokumentowaną zawartość biogenicznego jodu, dochodzącą do 140 mg/litr. Jod pochodzący z mineralizacji alg morskich oraz podwyższona zawartość wapnia i magnezu nadają solance wyjątkową skuteczność.
Inhalacje solankowe wspomagają profilaktykę i leczenie następujących schorzeń:
- nieżyt górnych dróg oddechowych
- zapalenie oskrzeli oraz zatok
- rozedma, pylica płuc i astma oskrzelowa
- niedoczynność tarczycy
- nerwica wegetatywna
- stres
- ogólne wyczerpanie
- stany wyczerpania głosowego
- alergiczne choroby górnych dróg oddechowych
Inhalacje solankowe ponadto wspomagają:
- komfort oddychania
- zwalczanie i hamowanie stanów zapalnych
- nawilżanie śluzówki
Przeciwskazania:
- ostre stany zapalne dróg oddechowych
- nadczynność tarczycy
- uczulenie na jod lub którykolwiek ze składników solanki
Inhalacje powinny odbywać się kilka razy w tygodniu i trwać od 45 do 60 minut.
Źródło: latoszynzdroj.com
Naturalne źródła mineralne były znane od bardzo dawna. Pisali o nich m.in. XVI-wieczny poeta Henryk Leciejewski czy też Ewaryst Andrzej Kuropatnicki w wydanej w 1786 książce o Galicji. W połowie XIX wieku powstał przy źródłach, zniszczony podczas I wojny światowej, zakład zdrojowo-kąpielowy.
W 1932 za sprawą Wacława Krawczyka z Dębicy powstał nowy zakład leczniczy, a później kilka pensjonatów. Był to początek uzdrowiska, cieszącego się dużą popularnością. Leczono tu przede wszystkim choroby reumatyczne poprzez kąpiele siarczane i okłady borowinowe.
Kres uzdrowiska nastąpił w latach 1944–1945, w wyniku działań wojennych łazienki zostały zniszczone a źródła zasypane. Po wojnie wykonano nowe odwierty. Badania wykazały, iż latoszyńskie zdroje są wartościowe pod względem zawartości składników mineralnych. W 1990 tutejsze wody zostały oficjalnie uznane za lecznicze. W 2012 sołectwu Latoszyn i sołectwu Podgrodzie został nadany status obszaru ochrony uzdrowiskowej ("Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Latoszyn"). W 2018 wznowiono tutaj lecznictwo i eksploatację wód mineralnych.
Źródło: wikipedia.pl
Godziny otwarcia:
- Basen zdrojowy:
- poniedziałek - piątek: 12:00 - 21:00
- sobota - niedziela: 11:00 - 21:00
- Pijalnia wód:
- codziennie (w sezonie wiosenno-letnim) 11:00 - 18:00
- Tężnia solankowa:
- codziennie (w sezonie wiosenno-letnim) 9:00 - 19:00
- Zakład rehabilitacji:
- poniedziałek-piątek: 8:00 - 18:00