Park Zdrojowy w Latoszynie
Otaczający Uzdrowisko ekosystem wytwarza klimat posiadający właściwości lecznicze. Zostało to potwierdzone świadectwem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Klimat Uzdrowiska Latoszyn charakteryzuje się korzystnymi warunkami do prowadzenia:
- klimatoterapii, (to działania bodźców klimatycznych o określonym natężeniu przez wyznaczony czas, w celu wywołania korzystnych zmian w organizmie)
- aeroterapii,
- kinezyterapii, (to inaczej leczenie ruchem lub rehabilitacja ruchowa) w zakresie następujących kierunków leczniczych: schorzenia układu ruchowego, choroby układu nerwowego, choroby kobiece, choroby przemiany materii, choroby skory, choroby zawodowe w tym zatrucia związkami chemicznymi.
Ukształtowanie terenu w okolicach Uzdrowiska to prawdziwa uczta dla duszy i ciała. Wokół uzdrowiska można znaleźć wiele leśnych ścieżek, pełnych pagórków i różnorodnej przyrody. Na wzniesieniach można podziwiać piękne widoki. Z jednej strony roztacza się panorama Dębicy i okolicznych wsi położonych na równinie ciągnącej się aż do Sandomierza, z drugiej wspaniałe widoki na pasmo Brzanki i Liwocza, dolinę Wisłoki oraz stawy w Strzegocicach. Duże wrażenie robią wąwozy w okolicy Zdroju, głębokie na kilka metrów. Wyrzeźbiła je woda, spływająca wzdłuż starej drogi, wiodącej grzbietem Palany Gery. Spływając, odsłoniła korzenie potężnych buków rosnących przy drodze, tworzące fantastyczną plątaninę kształtów. Można w niej dostrzec wszystko, co podsunie wyobraźnia.
Wąwóz zdrojowy JAR biegnący przez unikatowy kompleks buczyny karpackiej, mierzący około 300 m, powstał w wyniku erozyjnego działania wody na specyficzny rodzaj skał osadowych- less. Charakteryzuje się płaskim dnem i urwistym zboczem. Jego niezwykłe ściany, wysokie na kilka metrów, strome i pionowe niejako oprawione zostały przez Matkę Naturę korzeniami i pniami przybierającymi tu niepowtarzalne formy smoków, węży czy stworów.
Cisza, ukojenie oraz baśniowa sceneria jaka panuje w Zdrojowym Jarze zachęca do spacerów, wędrówek oraz relaksacji.
Ogrody sensoryczne to inaczej ogrody zmysłów, założone po to, aby silniej niż “tradycyjne” ogrody, oddziaływać na nasze zmysły. W ogrodach sensorycznych wszystkie nasze zmysły, nie tylko wzrok, ale zwłaszcza węch, słuch i dotyk, zostają pobudzone.
Ogród sensoryczny jest ogrodem dostępnym, każdy z jego elementów można dotknąć, obejrzeć z bliska. Ma pozwalać na bliższe poznanie świata, dokładne jego obejrzenie, poczucie, odczycie.
Źródło: latoszynzdroj.com