Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych
Muzeum Energetyki zostało założone i jest prowadzone przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Energetyki, które stawia sobie za cel gromadzenie pamiątek i eksponatów dawnej energetycznej kultury technicznej, szeroka pojętą współpracę i wymianę doświadczeń z osobami oraz instytucjami zainteresowanymi kultywowaniem historii techniki oraz stworzenie profesjonalnej wystawy zgromadzonych zbiorów. Ostatni z celów realizuje opisywana tutaj placówką muzealna.
Muzeum Energetyki mieści się na terenie czynnej elektrowni „Łaziska” w pochodzącym z 1928 r. budynku dawnej rozdzielni. Na powierzchni ponad 1000 m² zgromadzono tutaj eksponaty obrazujące rozwój urządzeń elektrycznych od czasów żarówki Edisona po czasy współczesne. Ruchome modele urządzeń i stanowiska demonstracyjne pokazują, jak kiedyś produkowano prąd i jaką potęgą jest energia elektryczna. Demonstracyjne wyładowania z zakresu wysokich napięć o iskrze sięgającej 1 m długości są jednym z niezapomnianych wspomnień z wizyty w muzeum. Ilość zgromadzonych jak dotąd eksponatów przekroczyło już dawno liczbę 4 tysięcy i cały czas rośnie. Do najciekawszych z nich należą m.in.: wciąż działająca żarówka pamiętająca czasy Edisona, lampy elektronowe używane niegdyś do budowy radioodbiorników czy wyprodukowany w okresie międzywojennym silnik na biogaz firmy „Deutz”. Warto także dodać, iż w muzeum działa specjalne laboratorium – pomieszczenie do przeprowadzania eksperymentów, w którym każdy może wytworzyć energię elektryczną za pomocą prądnicy lub obejrzeć, jak wysokie napięcie działa na zakorkowaną butelkę szampana.
Zwiedzanie Muzeum Energetyki można połączyć ze zwiedzaniem samej elektrowni, w której na żywo można poznać procesy technologiczne zachodzące w nowoczesnej elektrowni węglowej, przyjrzeć się z bliska maszynom i urządzeniom w pełnych ruchu, pod czujnym okiem i opieką fachowego przewodnika, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości i odpowiada na wszystkie pytania zwiedzających. Przy okazji można się dowiedzieć, jak wielkiego wysiłku dokonała „Tauron Wytwarzanie” SA – Oddział Elektrownia Łaziska w Łaziskach Górnych na przestrzeni ostatnich lat, by produkcja energii elektrycznej i cieplnej była nie tylko efektywna i ekonomiczna, ale także odbywała się w sposób zapewniający maksymalną ochronę środowiska naturalnego.
Zwiedzanie Muzeum Energetyki połączone ze zwiedzaniem elektrowni trwa ok. 3 godz. i jest niezapomnianym, ciekawym doświadczeniem dla wszystkich: dzieci, młodzieży, studentów, a także osób dorosłych, w tym również energetyków.
Muzeum jest niezwykle aktywną placówką. Angażuje się w wiele wydarzeń kulturalnych. Co roku współorganizuje święto Szlaku Zabytków Techniki – „Industriadę”. Co najmniej cztery razy w roku przygotowuje tematyczne wystawy czasowe. Ważną dla niego datą jest święto Trzech Króli, kiedy to uroczyście zapalana jest cały czas sprawna, dająca niezwykły blask, żarówka Edisona.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Towarzystwo Miłośników Energetyki – Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych – powstało 5 sierpnia 2002 r. z inicjatywy ówczesnego dyrektora elektrowni „Łaziska” – Klemensa Ścierskiego. To on skupił wokół siebie grupę zapaleńców, zbieraczy pamiątek dotyczących historii energetyki, którymi kierował Zbigniew Lorek. Wielka pasja oraz przychylność samej elektrowni zaowocowały tutaj powstaniem niezwykłej, unikalnej atrakcji, która od 2006 r. stanowi ważny element Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Od 2010 r. Towarzystwo działa pod patronatem Tauron Polska Energia SA, co stanowi dla niego niemałe wyróżnienie.
Źródło: peuk.fiiz.pl