Miejski Dom Kultury w Mikołowie
689/66 z 31.05.1966
Miejski Dom Kultury w Mikołowie jest samorządową instytucją kultury Gminy Mikołów. Zgodnie ze statutem, podstawowym celem jego działalności jest upowszechnianie i ochrona kultury.
Do podstawowych zadań Miejskiego Domu Kultury należy:
- edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę;
- gromadzenie, dokumentowanie, tworzenie, ochrona i udostępnianie dóbr kultury;
- tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz zainteresowania wiedzą i sztuką;
- tworzenie warunków dla rozwoju folkloru;
- rozpoznanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb i zainteresowań kulturalnych.
Działalność MDK jest bardzo szeroka i obejmuje:
- organizowanie koncertów muzycznych, spektakli teatralnych, festynów ludowych;
- organizowanie wystaw malarstwa, rzeźby oraz innych prac artystycznych, opiekę nad galerią;
- patronat nad amatorskim ruchem artystycznym;
- pracę dydaktyczną z dziećmi i młodzieżą;
- impresariat artystyczny;
- organizację spotkań z artystami reprezentującymi różne dziedziny sztuki;
- tworzenie klubów dyskusyjnych, kołek zainteresowań, zespołów muzycznych;
- poszukiwanie nowych form i źródeł działalności kulturalnej;
- poszukiwanie nowych form finansowania kultury;
- integrację środowisk twórczych;
- wydawanie miesięcznika Magazyn Informacyjny „Gazeta Mikołowska”.
W ramach MDK funkcjonuje wiele zespołów, dzięki którym placówka przyczynia się do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego. Należą do nich: „Capella Nicopolensis”, chór „Chopin”, chór „Gloria”, chór „Harmonia”, chór „Mokrzanki” oraz działający do 1974 r. zespół „Mikołowianki”, który kultywuje bogate śląskie tradycje. Stałe zajęcia dla różnych grup wiekowych organizowane są w ramach istniejących tutaj kółek, klubów i sekcji zainteresowań. Ich tematyka jest różnorodna. Działa tu bowiem: kółko gitarowe, koło fotograficzne, kółko plastyczne, kółko modelarskie, koło teatralne, grupa taneczna, klub rękodzieła, powstały w 1950 r. klub filmowy „Iks” – jeden z najstarszych klubów filmowych w Polsce, powołany w 1961 r. klub esperanto, klub szachowy, klub HDK, klub seniora oraz klub puszystych. W MDK odbywają się również zajęcia z rytmiki.
Poza działalnością związaną z prowadzeniem zajęć i zespołów artystycznych, MDK jest wydawcą lokalnej gazety, a także właścicielem dwóch galerii: „33” i galerii MDK, w których organizuje liczne wystawy, wernisaże, wieczory poetyckie i spotkania z artystami. Galeria „33” wzięła swoją nazwę od numeru sali, w której się mieści. Powstała z myślą o młodych twórcach, którzy dopiero zaczynają swoją karierę artystyczną i nie mają w swoim dorobku wielu wystaw i dokonań twórczych. Galeria MDK natomiast funkcjonuje od 1990 r. i mieści się w dwóch salach klubowych. Stanowi ona ważne centrum kulturalne. Tutaj bowiem swój dorobek twórczy prezentują najważniejsi artyści regionu i całej Polski. Niewątpliwie znaczącym wydarzeniem kulturalnym związanym z mikołowską galerią jest odbywająca się co roku poplenerowa wystawa „Impresje Mikołowskie”. Istotnym wydarzeniem organizowanym co dwa lata w galerii MDK jest także Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej, który ma na celu pokazanie prac artystów nieprofesjonalnych.
Do najważniejszych imprez organizowanych lub współorganizowanych przez MDK należą: Dni Mikołowa – promocyjno-rekreacyjne święto miasta, Mikołowskie Dni Muzyki – odbywający się od 1991 r. jeden z najważniejszych festiwali muzycznych na Śląsku, Impresje Mikołowskie – odbywające się od ponad 20 lat plenery malarskie i rzeźbiarskie, Mikołowskie Spotkania Kolędowe czy organizowany w każdą pierwszą niedzielę miesiąca Mikołowski Jarmark Staroci.
Źródło: peuk.fiiz.pl