Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ligocie Bialskiej

Data powstania obiektu: 1909 r.
Opis

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ligocie Bialskiej.

Dokładnej daty budowy kościoła nie znamy, aczkolwiek parafia pierwszy raz wzmiankowana jest w 1376 r. jako wieś kościelna. Źródła natomiast pierwszy raz wspominają o kościele dość późno, bo dopiero pod koniec XVII w. Tu także, podobnie jak w innych miejscowościach w okolicy Białej (choćby w Prężynie czy Solcu), kościół okazał się pod koniec XIX zbyt mały, na dodatek jego zły stan techniczny domagał się natychmiastowego remontu. Ówczesny proboszcz, ks. Aleksander Skowroński, znany na tych terenach działacz propolski, postanowił podjąć się budowy nowej świątyni. Prace rozpoczęto w 1908 r., zakończono rok później. Poświęcenia kościoła dokonał ówczesny dziekan, proboszcz z Łącznika – ks. Fryderyk von Woyski, natomiast konsekracji kościoła w 1912 r. dokonał urodzony w dekanacie Biała biskup Karl Augustin. Obok fresków artysty Richtera z Kłodzka, prawdziwą perłę sztuki stanowią trzy witraże w nawie głównej, wykonane w Düsseldorfie według kartonu artysty krakowskiego Włodzimierza Tetmajera – przyrodniego brata Kazimierza Przerwy-Tetmajera. O wyborze artysty zdecydowały najprawdopodobniej związki parafii z Krakowem poprzez jej patrona, św. Stanisława, który był biskupem krakowskim w czasach króla Bolesława Szczodrego. Najbardziej majestatyczny, środkowy witraż przedstawia św. Stanisława, wskrzeszającego Piotrowina, witraż z prawej strony ukazuje świętych Cyryla i Metodego na tle lipy i drewnianego kościoła, natomiast okno po prawej nawiązuje do dyskusji świętych Piotra i Pawła, dotyczących przymuszania do judaizmu. Dzieło symbolizuje program, jaki dla pracy na rzecz ludności polskiej, zamieszkującej te tereny, wyznaczył sobie ks. Skowroński. Neogotycka świątynia wpisuje się zatem w popularną wówczas na ziemi bialskiej tendencję, która z jednej strony ukazuje mocną wiarę i pobożność zamieszkującej tu ludności, z drugiej potwierdza, że cała koncepcja świątyni jest dosyć dobrze przemyślana.

Parafia św. Stanisława Biskupa w Ligocie Bialskiej − parafia rzymskokatolicka w metropolii katowickiej, diecezji opolskiej, dekanacie Biała.

Źródło: wikipedia.pl / turystyka.biala.gmina.pl

Historia

Parafia istniała już w XV wieku. Pierwotny kościół wymieniono już w rejestrze świętopietrza w 1447. Nowy kościół zbudowano w 1909. Do parafii należą: Ligota Bialska, Górka Prudnicka, Otoki i Radostynia. Parafia liczy 1016 wiernych, posiada własny cmentarz. W parafii czczony jest św. Urban i św. Rozalia.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Ligota Bialska 1
48-210 Ligota Bialska
place
50.411896, 17.681911Skopiowano do schowka
N50º24'42.826", E17º40'54.88"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki
Płaskowyż Głubczycki

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.