Tablica upamiętniająca ofiary NKWD w Lublinie

Historyczna nazwa: Dawny areszt NKWD w Lublinie
Data powstania obiektu: 1998 r.
Opis

Tablica upamiętniająca dawny areszt NKWD, który mieścił soę w budynku przy ulicy Świętoduskiej 16, w klasztorze karmelitów. Na murze klasztoru znajduje się tablica z napisem: "W HOŁDZIE TYM, KTÓRZY SŁUŻĄC POLSCE WIERNI OJCZYŹNIE I PATRIOTYCZNEJ POWINNOŚCI CIERPIELI I GINĘLI Z RĄK KOMUNISTYCZNYCH ZBRODNIARZY RADA MIEJSKA LUBLINA 1998 W TYM BUDYNKU MIEŚCIŁ SIĘ ARESZT NKWD"

Historia

W okresie II Rzeczypospolitej był tutaj areszt Wojska Polskiego. W okresie okupacji niemieckiej teren klasztoru był aresztem wojskowym Wehrmachtu, w którym przetrzymywano Polaków posądzonych o przynależność do konspiracji niepodległościowej. Niestety niewiele wiadomo o tym miejscu tortur. Zmiana okupanta nie zmieniła charakteru tego miejsca. W lipcu i sierpniu 1944 mieścił się tu areszt NKWD, następnie zmieniony na więzienie śledcze Resortu Bezpieczeństwa Publicznego. We wrześniu 1944 roku więzienie przeniesiono na Zamek. W późniejszym czasie działał tu areszt komunistycznej Prokuratury Wojskowej i Informacji Wojskowej. Przetrzymywano tu i brutalnie przesłuchiwano żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Przez areszt przeszło co najmniej kilkudziesięciu Polaków zaangażowanych w walkę o odzyskanie niepodległości po 1945 roku.

Źródło: lublin.eu

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Świętoduska 16
20-082 Lublin
place
51.249509, 22.565444Skopiowano do schowka
N51º14'58.232", E22º33'55.598"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.