Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu
399/60 z 12.03.1960; 85/76/A z 01.03.1978
Kościół pw. św. Stanisława Kostki jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która jest położona w dekanacie Lubliniec należącym do diecezji gliwickiej. Reprezentująca styl modernistyczny świątynia składa się z dwóch części – górnej i dolnej. W pierwszej z nich znajduje się kościół główny, natomiast w drugiej – kaplica Matki Boskiej Fatimskiej. Świątynia stanowi część zespołu klasztornego Misjonarzy Oblatów, obok niego znajduje się również Niższe Seminarium Duchowne. Całość zabudowań znajduje się na terenie pięknego parku klasztornego, w którym podziwiać można również piękną grotę Matki Boskiej Fatimskiej. Przy kościele funkcjonuje również Zespół Szkół im. św. Edyty Stein.
Parafią, tak jak w momencie wzniesienia świątyni, opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Założycielem zgromadzenia był żyjący w XVII/XVIII w. Francuz, biskup Marsylii – Eugeniusz de Mazenod, którego kanonizował w 1995 r. papież Jan Paweł II. Jego motto życiowe „Ubogim głosić ewangelię posyła mnie” pozostaje do dnia dzisiejszego aktualne, wyznaczając jednocześnie zadania Ojcom Maryi Niepokalanej. Nazywani „specjalistami od misji trudnych” pełnią swoją kapłańską posługę na całym świecie, zarówno w biednych krajach środkowej Afryki, jak i w dalekiej Kanadzie i czy Turkmenistanie. W Polsce Oblaci są obecni od 1920 r. Obecnie pracują w 21 domach. Oprócz Lublińca są obecni w Poznaniu, Obrze, Świętym Krzyżu, Markowicach, Bodzanowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grotnikach, Iławie, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Kodniu, Laskowicach, Lublinie, Kokotku, Siedlcach, Warszawie, Wrocławiu, Łebie i Zahutyniu.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia kościoła pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu rozpoczyna się w 1922 r., kiedy to Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zakupiło z przeznaczeniem na Niższe Seminarium Duchowne były Zakład Wychowawczy im. Grottowskiego w Lublińcu. W 1925 r. rozpoczęto prace nad powiększaniem domu, który rozbudowano o dwa skrzydła. We wrześniu 1928 r. ukończono skrzydło zachodnie, a w 1930 r. wschodnie.
Świątynię wzniesiono jako część zespołu klasztornego w latach 1928–1931. Zajmowała ona wschodnie skrzydło całego zespołu i służyła przede wszystkim jako kaplica Niższego Seminarium Duchownego, którą poświęcił biskup Stanisław Gall z Warszawy. Od 1956 r. w podziemiach kościoła pw. św. Stanisława Kostki znajduje się kaplica, która nosi wezwanie Matki Bożej Fatimskiej.
Na skutek rozwoju miasta, kościół pw. św. Stanisława Kostki stał się w 1939 r. samodzielną placówką duszpasterską. Dekretem z dnia 21 listopada 1941 r., podpisanym przez Wikariusza Generalnego Kurii Biskupiej w Katowicach, ks. Strzyża, została utworzona „Kuracja parafialna Oblatów” przy kaplicy pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu. W czasie okupacji po wygnaniu polskich Oblatów, Prowincja Niemiecka Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, celem ratowania kościoła i klasztoru przed zamknięciem, przysłała dwóch ojców Heinricha Oellersa i Corneliusa Ingmanna. Ojcowie ci zapisali się złotymi zgłoskami w pamięci lublinian. Ojciec H. Oellers zmarł w 1979 r. w Bingen, o. C. Ingmann w 1973 r. w Aachen.
Rok 1992 był szczególnym w dziejach parafii. 20 września uroczyście obchodzono 50 rocznicę utworzenia parafii św. Stanisława Kostki i 70 rocznicę pobytu Ojców Oblatów w Lublińcu, a 14 listopada tegoż roku biskup gliwicki Jan Wieczorek konsekrował w Solarni nowy kościół filialny. W konsekrowanym ołtarzu złożono relikwie św. Męczenników Rzymskich. W latach 1999–2000 dobudowano do kościoła parafialnego wieżę, w której umieszczono trzy nowo odlane dzwony.
Źródło: peuk.fiiz.pl