Pasieka zarodowa w Maciejowie
Pasieka Zarodowa w Maciejowie jest usytuowana w historycznym miejscu, związanym z życiem i pracą światowej sławy odkrywcy i naukowca w dziedzinie pszczelarstwa, księdza doktora Jana Dzierżona. Początek istnienia tej placówki datuje się na rok 1968, kiedy to wysiłkiem władz lokalnych i wojewódzkich oraz organizacji pszczelarskich powołano ją do życia, jako żywy pomnik upamiętniający dzieło wielkiego reformatora pszczelarstwa. Równocześnie z podjęciem prac remontowo - budowlanych, mających na celu adaptację istniejących budynków na potrzeby placówki naukowo-badawczej, założono pasiekę i rozpoczęto prace z zakresu hodowli pszczół .
Zamierzonym celem tej placówki od momentu powołania do chwili obecnej oprócz popularyzowania osoby i dorobku ks. dr Jana Dzierżona, jest hodowla matek pszczelich na potrzeby pasiek towarowych i amatorskich na terenie całego kraju. Prace hodowlane rozpoczęto w Pasiece w 1972 roku i w tym samym roku zaczęto dostarczać pierwsze partie matek dla pszczelarzy. Oficjalne otwarcie tej instytucji i nadanie imienia ks. dr Jana Dzierżona nastąpiło 3 lipca 1974 roku. Niewątpliwie ogromny trud i praca społeczna pracowników różnych lokalnych zakładów pracy w szczególności Państwowego Zakładu Unasieniania Zwierząt w Kluczborku, okolicznych pszczelarzy i całego społeczeństwa przyczyniły się do realizacji tego przedsięwzięcia w miejscu, gdzie ostatnie 22 lata życia spędził ks. dr Jan Dzierżon.
Próby o zorganizowanie na terenie posesji Dzierżonów placówki pszczelarskiej były czynione już wcześniej, czego dowodem jest umieszczenie w 1956 roku na budynku , w którym żył Dzierżon tablicy pamiątkowej z okazji 50-tej rocznicy śmierci sławnego pszczelarza, ufundowanej przez społeczeństwo Opolszczyzny.
Obecnie Pasieka Zarodowa w Maciejowie należy do struktur organizacyjnych Małopolskiego Centrum Biotechniki w Krasnem , koło Rzeszowa.
Na terenie Pasieki znajduje się dom ( Dworek ), w którym przy boku bratanka - Franciszka, ostatnie lata swego życia spędził ks. Dzierżon . W Izbie Pamięci , poświęconej temu wielkiemu pszczelarzowi można zobaczyć różne pamiątki związane z Jego postacią i Jego życiem. Obok dworku znajduje się skansen pszczelarski, z różnego rodzaju i typu ulami - są to w większości prace mistrzowskie pszczelarzy, a także stare ule pniowe - kłody. Niepowtarzalnego uroku dodają ule figuralne rzeźbione przez J. Janturę z Żegiestowa , dawne woj. nowosądeckie, umieszczone w otoczeniu dworku , pośród drzew i zieleni. W dworku można wynająć jeden z pokoi gościnnych, by, w tym urokliwym, zacisznym miejscu spędzić nieco czasu, słuchając brzęku pracowitych pszczół, zapoznać się z historią życia ks. Dzierżona, zgłębiać arcyciekawe życie rodziny pszczelej i odkrywać najgłębsze tajniki ula. Tu w okresie miodobrania można posmakować miodu prosto z ula. Pasieka położona jest na terenie wsi Maciejów nr 8, poczta 46-211 Kujakowice Górne, 11 km na północ od Kluczborka. Dojazd autobusem PKS z Kluczborka lub Byczyny. Do pasieki prowadzi również oznakowana ścieżka rowerowa z Kluczborka. Strudzonym wędrowcom proponuje się miejsce odpoczynku -altanę, gdzie można usiąść i odpocząć w ciszy i spokoju.
Od początku swego istnienia Pasieka Zarodowa w Maciejowie prowadzi prace hodowlane na pszczołach rasy kraińskiej. Zajmowano się również pszczołami rasy kaukaskiej jednak z uwagi na późniejszy rozwój wiosenny, niedostosowany do wymogów pożytkowych województwa opolskiego i rejonów południowo-zachodniej Polski, prace hodowlane nad tą rasą wstrzymano.
Aktualnie prace hodowlane koncentrują się tylko i wyłącznie na pszczołach rasy kraińskiej. W obrębie tej rasy posiadamy cztery linie pszczół, dla których realizowany jest program hodowlany:
- Krainka Pogórska Cb - wyselekcjonowana z pszczół pochodzenia krajowego
- Krainka Cr - wyselekcjonowana z importu
- Krainka Cp - wyselekcjonowana z importu
- Krainka Ca - wyselekcjonowana z importu
Priorytetowym zadaniem prac hodowlanych jest utrzymanie zasobów genetycznych w poszczególnych liniach, selekcja posiadanego materiału pod względem cech produkcyjnych (wysoka miodność) oraz zachowanie optymalnych cech biologicznych: łagodność, nierojliwość, wczesność rozwoju wiosennego, odporność na choroby i zimotrwałość. Matki pszczele są chętnie kupowane przez pszczelarzy z całego kraju.
Ponadto w Pasiece pozyskuje się i oferuje do sprzedaży różne produkty pszczele, tj. miód, pyłek, wosk, propolis , ozdobne świece z wosku pszczelego. Prowadzi się również skup i sprzedaż tych produktów , a także sprzedaż uli, sprzętu i innych artykułów pszczelarskich, niezbędnych do utrzymywania rodzin pszczelich, oraz syropów skrobiowych do zimowego dokarmiania rodzin pszczelich.
Oprócz działalności hodowlanej Pasieka pełni również funkcję edukacyjną wśród całego społeczeństwa, a szczególnie dzieci i młodzieży oraz pszczelarzy poprzez zapoznawanie z historią życia i osiągnięciami wielkiego syna ziemi kluczborskiej, ks. dr J. Dzierżona oraz propagowanie stosowania produktów pszczelich w codziennej diecie i leczeniu różnych chorób - udział w audycjach radiowych, lokalnych programach telewizyjnych, festynach, jarmarkach itp. Prowadzi się również szkolenia wśród pszczelarzy w zakresie nowoczesnej gospodarki pasiecznej, wymiany matek pszczelich, zasad dobrej praktyki pszczelarskiej.
Źródło: kluczbork.eu