Boża Męka na cmentarzu w Mikołowie

Data powstania obiektu: 1873 r.

Postument: Podstawa trzyelementowa, z wysuniętą środkową częścią. Dolny element ma formę grubej stopki. Na nim płyta zwężająca się ku górze wklęsłym łukiem. Środkowy element podstawy wyższy. Na jego froncie profilowana, prostokątna płycina z wyrytą datą 1873. Pod górną częścią podstawy gruba płyta zwężająca się łamanym esowatym profilem. Górny element podstawy znacznie wyższy. Jego środkowa, wysunięta część ujęta w ramkę. Boczne części tego elementu zdobione w górze wolutami. Gzyms podstawy prosty, złożony z trzech schodkowo ułożonych płyt. Cokół wąski, wysoki, przedzielony daszkowym gzymsem na dwa nierównej wysokości piętra. Front obu pięter zdobiony ramkami. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu z wygięciami, wielokrotnie profilowany od dołu. W polach wygięć ośmioramienne rozetki.

Figury: Dwie figury na prostych stopniach ustawione na gzymsie podstawy, po bokach cokołu. Przy prawym boku Matka Boża z lekko przechyloną głową. Lewą rękę złożyła na piersiach, prawą unosi do głowy. Po drugiej stronie św. Jan Ewangelista, stoi wyprostowany zwrócony w stronę krzyża. Dłonie unosi do modlitwy.

Krzyż: Krzyż na łukowo zwężającej się stopce odciętej małym, daszkowym gzymsem. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę. Figura Chrystusa pełna, z zaciśniętymi dłońmi. Kamienny kartusz INRI w układzie pionowym, łamany, z odwiniętą dolną krawędzią.

Otoczenie: Krzyż stoi na cmentarzu, pomiędzy nagrobkami. Podniesiony na czterech grubych płytach.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Okrzei
43-190 Mikołów
place
50.1686422917878, 18.910108896048Skopiowano do schowka
N50º10'7.112", E18º54'36.392"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.