Kaplica grobowa w Mikołowie
Kaplica grobowa na cmentarzu parafii św. Wojciecha należy do jednych z ciekawszych budowli na terenie obecnego Mikołowa. Została postawiona przez mikołowski ród Eiseneckerów, właścicieli m. in. kilku kopalń (także w Mokrem), zaś m. in. Oskar Eisenecker był kupcem i drogerzystą.
Sylwetę jej cechuje smukłość I strzelistość. Przekryta jest dwupołaciowym dachem pokrytym gontami, już współczesnymi. Elewacja frontowa jest częścią kaplicy, która posiada najwięcej detali architektonicznych. Po lewej i prawej stronie elewacji frontowej umieszczono tablice upamiętniające proboszczów parafii św. Wojciecha.
Budowla osadzona jest na kamiennym, wysokim fundamencie pełniącym także rolę cokołu. Do wnętrza można dostać się schodami zewnętrznymi. W otworze drzwiowym osadzone są żelazne, kute, przeszklone, dwuskrzydłowe drzwi.
Ościeżnice są wykonane z elementów ociosanych bloków kamiennych, podobnie jak ostry łuk zamykający okno za figurą Chrystusa, zaś nadproże tworzy “wąska płyta”, na którym oparte są dwa parapety, a te wystają poza lico okna zdobionego czymś w rodzaju maswerków. Między parapetami kamiennymi osadzono figurę Chrystusa. Nad otworem drzwiowym i oknem zwieńczonym ostrym łukiem, w ścianie szczytowej osadzono okienko zdobione rozetą. Po bokach elewacji frontowej widoczne są fragmenty bloków kamiennych, lekko wystających przed lico muru. Tworzą pilastry przechodzące w pole ściany szczytowej, które tworzą opaskę. W części ściany szczytowej wspomniana opaska zdobiona jest fryzem arkadowym “uskokowym”.
Wnętrze kaplicy nie jest udostępnione, może w dniu 01.11. Ma się tam znajdować płyta z czterema uchwytami, zamykająca kryptę grobową, gdzie spoczywają proboszczowie parafialni, a od 2011 roku dołączył do nich ksiądz kanonik Alfons Janik. Na końcu wnętrza stoi postać modlącego się Chrystusa. W kaplicy spoczywają: Ksiądz Aleksander Skowroński, Ksiądz kanonik Karol Wilk, Ksiądz kanonik Alfons Janik.
Źródło: polskaniezwykla.pl