MRU - Panzerwerk 669 (Pz.W. 669)
L-460/A z 26.10.2011
Panzerwerk 669 (Pz.W. 669) to jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów należących do Grupy Warownej "Lietzmann". Zbudowany w 1936 roku, był kluczowym elementem tego odcinka niemieckiej linii obrony. Jego masywna konstrukcja, o grubości ścian sięgającej 1,5 metra, świadczy o tym, że był przygotowany na ciężkie walki. Choć częściowo zniszczony, schron zachował wiele oryginalnych elementów, które pozwalają nam wyobrazić sobie jego pierwotną funkcję.
Panzerwerk 669 wchodził w skład większej linii obronnej znanej jako Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU).
Co warto zobaczyć?
- Zachowane pancerze: Trzy tarcze strzelnicy karabinowej to jedne z nielicznych elementów, które przetrwały w dobrym stanie.
- Ruiny kopuł pancernych: Choć uszkodzone, 3-strzelnicowa kopuła pancerna, stalowa płyta ze strzelnicą dla ciężkiej karabinu maszynowego i 6-strzelnicowa kopuła pancerna dla dwóch MG34 pozwalają wyobrazić sobie, jak potężne było uzbrojenie tego obiektu.
- Wnętrze schronu: Choć część schronu jest niedostępna, to zachowane fragmenty pomieszczeń, korytarzy i schodów pozwalają na eksplorację tego unikalnego miejsca.
Zwiedzając Pz.W. 669, przeniesiesz się w czasie i poczujesz atmosferę tamtych wydarzeń. To niezapomniana przygoda dla miłośników historii i militariów.
Uwaga: Zwiedzanie ruin schronu wiąże się z ryzykiem. Przed wizytą należy dokładnie zapoznać się z jego stanem i zachować wszelkie środki ostrożności.
Źródło: wikimapia.org
Inne obiekty znajdujące się w:
MRU - Grupa warowna "Lietzmann"
- MRU - Panzerwerk 668 (Pz.W. 668)
- MRU - Panzerwerk 669 (Pz.W. 669)
- MRU - Panzerwerk 670 (Pz.W. 670)
- MRU - Panzerwerk 671 (Pz.W. 671)
- MRU - Panzerwerk 677 (Pz.W. 677)