MRU - Panzerwerk 668 (Pz.W. 668)
L-460/A z 26.10.2011
Panzerwerk 668 (Pz.W. 668) to pozostałość po niegdyś potężnym obiekcie militarnym, należącym do Grupy Warownej "Lietzmann". Zbudowany w 1935 roku jako część niemieckiej linii obrony, schron ten był zaprojektowany, aby wytrzymać ciężkie walki. Niestety, działania wojenne i upływ czasu znacznie zniszczyły obiekt, który dziś zachował się jedynie w 20%.
Panzerwerk 668 wchodził w skład większej linii obronnej znanej jako Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU).
Co pozostało po schronie?
Mimo zniszczeń, w schronie można znaleźć kilka zachowanych elementów wyposażenia, które świadczą o jego pierwotnej funkcji:
- Mała kopuła obserwatora piechoty 9P7: To jedyny element pancerny, który zachował się w stosunkowo dobrym stanie. Służył do obserwacji pola walki.
- Uszkodzone elementy pancerza: 3-strzelnicowa kopuła pancerna, stalowa płyta ze strzelnicą dla ciężkiej karabinu maszynowego i cztery tarcze strzelnicy karabinowej są częściowo zniszczone, ale wciąż widoczne.
Choć schron jest w znacznym stopniu zniszczony, jego ruiny wciąż robią wrażenie. To miejsce, gdzie można poczuć ducha historii i wyobrazić sobie, jak wyglądało życie żołnierzy w czasie wojny. Zwiedzając Pz.W. 668, przeniesiesz się w czasie i odkryjesz tajemnice niemieckich fortyfikacji.
Uwaga: Zwiedzanie ruin schronu wiąże się z ryzykiem. Przed wizytą należy dokładnie zapoznać się z jego stanem i zachować wszelkie środki ostrożności.
Źródło: wikimapia.org
Inne obiekty znajdujące się w:
MRU - Grupa warowna "Lietzmann"
- MRU - Panzerwerk 668 (Pz.W. 668)
- MRU - Panzerwerk 669 (Pz.W. 669)
- MRU - Panzerwerk 670 (Pz.W. 670)
- MRU - Panzerwerk 671 (Pz.W. 671)
- MRU - Panzerwerk 677 (Pz.W. 677)