Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie

Data powstania obiektu: 1961 r.

Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie to muzeum biograficzno-literackie, oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, które mieści się obecnie w budynku zabytkowej Ochronki im. Adama Żeromskiego. Muzeum gromadzi pamiątki i materiały dokumentujące życie i twórczość pisarza, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z Nałęczowem i Ziemią Lubelską. Jest to jedyne w Polsce muzeum, które poświęcone jest pamięci Bolesława Prusa.

We wnętrzu muzeum znajduje się także odwzorowany gabinet autora, który przygotowany został dzięki fotografiom, na których uwieczniono warszawską pracownie pisarza. Turyści mogą zobaczyć tu pamiątki, takie jak: nożyk do listów z kości słoniowej, tabliczkę z inicjałem imienia oraz nazwiskiem, która niegdyś znajdowała się na drzwiach warszawskiego mieszkania, a także cudem zachowane okulary. Oprócz tego dla zainteresowanych udostępnione zostały materiały dokumentujące życie i twórczość pisarza, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z Nałęczowem i Ziemią Lubelską.

Muzeum ma swoją siedzibę w budynku dawnej Ochronki im. Adama Żeromskiego, przy ul. Stanisława Augusta Poniatowskiego 39 w Nałęczowie, której fundatorem był Stefan Żeromski, od grudnia 2017 roku. Wcześniej muzeum mieściło się w salach pałacu Małachowskich, w którym Bolesław Prus mieszkał podczas swoich pobytów w uzdrowisku w latach 1882–1910. Inicjatorem zorganizowania w Nałęczowie muzeum Bolesława Prusa był prof. dr Feliks Araszkiewicz, polonista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znawca życia i twórczości autora Lalki, bywalec Nałęczowa interesujący się jego historią. Współorganizatorem – a po śmierci Araszkiewicza – głównym opiekunem naukowym, przewodniczącym rady programowej muzeum został prof. dr hab. Stanisław Fita, znawca twórczości Prusa, wieloletni profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Muzeum uzupełnia wiedzę o literackim Nałęczowie, propagując twórczość B. Prusa, przypomina jego związki z Lubelszczyzną i zasługi w popularyzowaniu działalności Zakładu Leczniczego.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 2 miesiące temu

Dane teleadresowe

Poniatowskiego 39
24-140 Nałęczów
place
51.2900555765189, 22.220594567596013Skopiowano do schowka
N51º17'24.2", E22º13'14.14"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.