Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie
Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie to muzeum biograficzno-literackie, oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, które poświęcone jest osobie i twórczości Stefana Żeromskiego. Muzeum mieści się w dawnej pracowni pisarza, której autorem jest Jan Koszczyc-Witkiewicz, realizator wielu innych projektów na terenie Nałęczowa, m. in. ochronki ufundowanej przez pisarza dla nałęczowskich dzieci w 1907 roku.
Muzeum to jednoizbowy dom w stylu zakopiańskim, na wysokiej kamiennej podmurówce, o konstrukcji wieńcowej z gankiem i dachem krytym gontem. Chata została wybudowana za honorarium otrzymane za powieść Popioły i była letnim domem pisarza. To tam została ukończona powieść Dzieje grzechu. Również w tym domu została napisana Duma o hetmanie, Słowo o bandosie czy też Róża. Powstawały w niej rozdziały „Dziejów grzechów”, „Duma o hetmanie”, „Słowo o bondosie”, była miejscem spotkań działaczy skupionych wokół Żeromskiego w Towarzystwie Oświatowym „Światło” w latach 1906-1908.
Najstarsze muzeum literackie na ziemi lubelskiej – Muzeum Stefana Żeromskiego, otwarte zostało 17 czerwca 1928 roku, staraniem żony pisarza, Oktawii z Radziwiłłowiczów Żeromskiej. Jego głównym atutem jest zachowane oryginalne wyposażenie pracowni pisarza – meble, pamiątki osobiste, fotografie rodzinne, obrazy i rysunki znanych mistrzów, a także samego Stefana Żeromskiego i jego żony
Za domem w ogrodzie znajduje się Mauzoleum Adama Żeromskiego, syna Oktawii i Stefana.
Źródło: wikipedia.pl
Godziny otwarcia Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie:
- od środy do niedzieli w godzinach 9:00 – 17:00
Do obiektu przynależą:
Inne obiekty znajdujące się w:
Muzeum Narodowe w Lublinie
- Dworek Wincentego Pola w Lublinie
- Muzeum 24 Pułku Ułanów w Kraśniku
- Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie
- Muzeum Historii Miasta Lublina
- Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza w Lublinie
- Muzeum Martyrologii “Pod Zegarem” w Lublinie
- Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie
- Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie