Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie

Historyczna nazwa: Dworek Żeromskiego w Nałęczowie
Data powstania obiektu: 17.06.1928 r.
Opis

Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie to muzeum biograficzno-literackie, oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, które poświęcone jest osobie i twórczości Stefana Żeromskiego. Muzeum mieści się w dawnej pracowni pisarza, której autorem jest Jan Koszczyc-Witkiewicz, realizator wielu innych projektów na terenie Nałęczowa, m. in. ochronki ufundowanej przez pisarza dla nałęczowskich dzieci w 1907 roku.

Muzeum to jednoizbowy dom w stylu zakopiańskim, na wysokiej kamiennej podmurówce, o konstrukcji wieńcowej z gankiem i dachem krytym gontem. Chata została wybudowana za honorarium otrzymane za powieść Popioły i była letnim domem pisarza. To tam została ukończona powieść Dzieje grzechu. Również w tym domu została napisana Duma o hetmanie, Słowo o bandosie czy też Róża. Powstawały w niej rozdziały „Dziejów grzechów”, „Duma o hetmanie”, „Słowo o bondosie”, była miejscem spotkań działaczy skupionych wokół Żeromskiego w Towarzystwie Oświatowym „Światło” w latach 1906-1908.

Najstarsze muzeum literackie na ziemi lubelskiej – Muzeum Stefana Żeromskiego, otwarte zostało 17 czerwca 1928 roku, staraniem żony pisarza, Oktawii z Radziwiłłowiczów Żeromskiej. Jego głównym atutem jest zachowane oryginalne wyposażenie pracowni pisarza – meble, pamiątki osobiste, fotografie rodzinne, obrazy i rysunki znanych mistrzów, a także samego Stefana Żeromskiego i jego żony

Za domem w ogrodzie znajduje się Mauzoleum Adama Żeromskiego, syna Oktawii i Stefana.

Źródło: wikipedia.pl

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie:

  • od środy do niedzieli w godzinach 9:00 – 17:00
Zaktualizowano 2 miesiące temu

Dane teleadresowe

Stefana Żeromskiego 8
24-140 Nałęczów
place
51.289557, 22.210535Skopiowano do schowka
N51º17'22.405", E22º12'37.926"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Dni bezpłatnego wstępu

Środa

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.