Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim

Data powstania obiektu: 2009 r.
Opis

Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim została wybudowana w 2009 r. na Jaworniku, szczycie w paśmie Gór Złotych. Drewnianą wieżę widokową otwarto w sierpniu 2009 r. w ramach mikroprojektu "Szlak widokowy szczytami pogranicza". Obiekt posiada dwie platformy – na wysokości 3,5 oraz 6,4 m. Jest to pierwsza w historii wieża widokowa na tym szczycie – wcześniej istniały tu tylko punkty triangulacyjne. Wieża jest bardzo niska. Stoi w lesie, w północnej części szczytu. Widok z niej rozciąga się jedynie na północ, w kierunku Złotego Stoku. W wyniku długoletniego użytkowania, oraz dużych opadów deszczu i silnych wiatrów, wieża widokowa na Jaworniku uległa poważnemu uszkodzeniu. Po remoncie wykonanym w listopadzie 2018 r. wieżę ponownie udostępniono turystom.

Źródło: powiat.klodzko.pl

Ciekawostki

Drewnianą wieżę widokową otwarto w sierpniu 2009 r. w ramach mikroprojektu "Szlak widokowy szczytami pogranicza". Obiekt posiada dwie platformy – na wysokości 3,5 oraz 6,4 m. Jest to pierwsza w historii wieża widokowa na tym szczycie Jawornika Wielkiego (872 m n.p.m.) – wcześniej istniały tu tylko punkty triangulacyjne. Wieża jest bardzo niska. Stoi w lesie, w północnej części szczytu. Widok z niej rozciąga się jedynie na północ, w kierunku Złotego Stoku, ale i w tym kierunku coraz wyżej rosną drzewa.

W wyniku długoletniego użytkowania oraz dużych opadów deszczu i silnych wiatrów, poważnemu uszkodzeniu uległa wieża widokowa na Jaworniku (sierpień 2018 r.). Po remoncie wykonanym w listopadzie 2018 r. wieżę ponownie udostępniono turystom.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

57-250 Orłowiec
place
50.407317, 16.850967Skopiowano do schowka
N50º24'26.341", E16º51'3.481"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
Góry Złote

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji