Cmentarz bezimiennych żołnierzy austro-węgierskich z I wojny światowej w Przemyślu
A-351 z 13.02.1990
Powyżej Cmentarza Głównego, przy meandrowo pnącej się w górę dawnej drodze fortecznej, obecnej ul. Przemysława, rozciąga się kompleks czterech cmentarzy z I wojny światowej. Ich powstanie wiąże się z rolą jako w czasie Wielkiej Wojny odegrała Twierdza Przemyśl.
Znalazło tu miejsce wiecznego spoczynku tysiące żołnierzy poległych w trakcie krwawego, trzykrotnego oblężenia Twierdzy w latach 1914 - 1915. Poświęcenie cmentarzy miało miejsce 1 listopada 1916 roku. Obok siebie założono cmentarze dla żołnierzy armii: austro – węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej, a po przeciwnej stronie drogi - cmentarz żołnierzy niezidentyfikowanych (armii austro – węgierskiej). Otrzymały one stosunkowo skromną oprawę architektoniczną, jedynie cmentarz niemiecki posiada formę murowanego mauzoleum.
Cmentarz bezimiennych żołnierzy austro-węgierskich znajduje się po wschodniej stronie ul. Przemysława, na trawiastym, nieporośniętym drzewami terenie, opadającym w kierunku cmentarza komunalnego. Cmentarz rozplanowano na rzucie zbliżonym do trapezu i podzielono na trzy duże kwatery. Kwatery oznaczone są kamiennymi, podwójnymi krzyżami z nieznacznie zaznaczonymi ramionami, połączonymi betonową belką, na której umieszczono kamienne płyty z oznaczeniami: „Feld A”, „Feld B” i „Feld C”. Kwatery oddzielone są od siebie kamiennymi murkami oporowymi, pomiędzy którymi poprowadzona jest w poprzek stoku długa alejka. Górna, największa kwatera „A”, posiada osiem długich mogił zbiorowych oznaczonych rzędami prostych krzyży z ciemnego granitu. Na słupie krzyża zamocowano tablicę z napisem w językach polskim, niemieckim i węgierskim: „Cmentarz żołnierzy austro-węgierskich poległych w latach 1914 - 1918”. Obecnie wejście na cmentarz znajduje się w jego półudniowo-wschodnim narożniku. Dolna część cmentarza podzielona jest na dwie kwatery „B” i „C” za pomocą usytuowanych pośrodku szerokich schodów. Dolne katery zawierają po dwie mogiły zbiorowe oznaczone analogicznymi krzyżami, jak w kwaterze „A”. Schody doprowadzają do granitowej tablicy z napisem: „Cmentarz żołnierzy austro-węgierskich poległych w latach 1914-1918. Renowacji cmentarza dokonano staraniem Austriackiego Czarnego Krzyża i władz miasta Przemyśla. 1987.10.17”. Powyżej tablicy wznosi się duży, drewniany krzyż.
Źródło: visit.przemysl.pl / zabytek.pl