Cmentarz żołnierzy austro-węgierskich z I wojny światowej w Przemyślu
A-351 z 13.02.1990
Powyżej Cmentarza Głównego, przy meandrowo pnącej się w górę dawnej drodze fortecznej, obecnej ul. Przemysława, rozciąga się kompleks czterech cmentarzy z I wojny światowej. Ich powstanie wiąże się z rolą jako w czasie Wielkiej Wojny odegrała Twierdza Przemyśl.
Znalazło tu miejsce wiecznego spoczynku tysiące żołnierzy poległych w trakcie krwawego, trzykrotnego oblężenia Twierdzy w latach 1914 - 1915. Poświęcenie cmentarzy miało miejsce 1 listopada 1916 roku. Obok siebie założono cmentarze dla żołnierzy armii: austro – węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej, a po przeciwnej stronie drogi - cmentarz żołnierzy niezidentyfikowanych (armii austro – węgierskiej). Otrzymały one stosunkowo skromną oprawę architektoniczną, jedynie cmentarz niemiecki posiada formę murowanego mauzoleum.
Największą część kompleksu cmentarzy wojennych stanowi cmentarz żołnierzy austro-węgierskich. Zajmuje teren w zakolu ul. Przemysława, po południowej stronie ul. Grochowskiej. W zachodniej części cmentarza zachowały się ślady podłużnych, zbiorowych mogił ziemnych bez oznaczeń. W środkowej części, na pokrytym trawą stoku opadającym w kierunku wsch. ustawione są w rzędach proste krzyże z ciemnego granitu. W części północno-wschodniej cmentarza znajduje się wyodrębniony cmentarz wojskowy z kwaterami żołnierzy polskich poległych i zmarłych po 1918 r.
Źródło: visit.przemysl.pl / zabytek.pl