Port morski Rowy – port morski nad Morzem Bałtyckim na Wybrzeżu Słowińskim, położony w woj. pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie wiejskiej Ustka, w miejscowości Rowy, na rzece Łupawie.

Kutry miejscowych rybaków pływają z sygnaturą ROW na burcie. Według danych z 2004 r. w porcie stacjonuje 8 łodzi rybackich, a także pogłębiarka „Belona”, łódka „UM ŁUMS” o długości 3,47 m, łódka „Asia” o długości 4,40 m.

Port Rowy znajduje się ok. 35 km (19 NM) morzem na zachód od portu Łeba oraz 16 km (8 NM) na północny wschód od portu Ustka. Położony jest się na Wybrzeżu Słowińskim, będącym mezoregionem Pobrzeża Koszalińskiego.

Port rybacki jest usadowiony na ujściowym odcinku rzeki Łupawy, który odchodzi od jeziora Gardno do Morza Bałtyckiego.

Port morski został formalnie ustanowiony wraz z granicami w 1975 roku. Obecne granice portu w Rowach zostały określone w 2004 roku przez Ministra Infrastruktury.


Wejście do portu ma szerokość 18 m, zwężając się do 6–7 m. Po obu brzegach rzeki istnieje nabrzeże o długości 200 m dla cumujących kutrów rybackich. Głębokość wzdłuż nabrzeży rybackich wynosi ok. 2 m. Maksymalne parametry jednostek wchodzących do portu Rowy nie mogą przekraczać: długość całkowita 16 m, szerokość 5 m, a zanurzenie 1,4 m.

Wejście do portu możliwe przy sile wiatru do 5°B i stanie morza 3. Uważa się je za trudne podejście, ponieważ występują tu liczne spłycenia.

Redę portu stanowi akwen ograniczony linią kołową o promieniu 0,5 NM wyprowadzoną ze środka głowicy wschodniego falochronu.

Ruchem statków kieruje Bosmanat Portu Rowy. Infrastrukturą portową administruje Urząd Morski w Słupsku. Powierzchnia kanału portowego od głowic ostróg wejściowych do mostu południowej granicy portu wynosi 11 640 m², a basen rybacki ma powierzchnię równą 3 280 m². Port posiada slip remontowy o powierzchni 67,2 m² z dwoma ręcznymi windami do jego obsługi. Umocnienie zachodniego brzegu ma długość 279,5 m, a wschodniego 454,0 m.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 3 lata temu

Dane teleadresowe

Portowa
76-212 Rowy
place
54.667627, 17.051764Skopiowano do schowka
N54º40'3.457", E17º3'6.35"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.