Platforma widokowa nad Jeziorem Gardno

Opis

Kilka kilometrów od Rowów nad brzegiem jeziora Gardno znajduje się platforma widokowa nad Jeziorem Gardno. Z pomostu zobaczymy otoczenie jezirora, a także to co znajduje się dookoła. Charakterystyczne punkty to wzgórze Rowokół, wieża kościoła w Gardnie Wielkiej, wieża widokowa na zachodnim brzegu jeziora na Objejskich Łąkach a także zabudowania Rowów. Jezioro Gardno – to 8 jezioro pod względem powierzchni w Polsce, poligenetyczne (czyli takie które powstało w skutek wielu różnych przyczyn) jezioro przybrzeżne. Od Morza Bałtyckiego oddzielone jest piaszczystą mierzeją gardnieńską, przez jezioro przepływa rzeką Łupawa. Ma powierzchnie 2469 ha i maksymalną głębokość 2,6 m. W całości wchodzi w skład Słowińskiego Parku Narodowego. W obrębie akwenu jeziora znajduje się rezerwat Wyspa Kamienna.

Źródło: slowinski.parknarodowy.com

Ciekawostki

Z Rowów warto udać się szlakiem „trzech jezior” – jezioro Gardno, Dołgie Duże i Dołgie Małe – położonych na mierzei Gardnieńskiej w Słowińskim Parku Narodowym. W orientacji w terenie pomoże nam szlak zielony mający początek w Rowach tuż przy bramie wejściowej do Słowińskiego Parku Narodowego. Jest tylko kwestia jakim środkiem transportu się udamy na tą podróż. Miejmy na uwadze że jeżeli chcemy przejść cały szlak to tam i z powrotem to ok. 20 km. Na rowerze taka odległość nie przeraża, ale pieszo to już małe wyzwanie. Jeżeli pojedziemy rowerem to po dotarciu do ostatniego pomostu na jeziorze Dołgie Duże powinniśmy wrócić tą samą trasą, piechurzy mogą wrócić na szlak zielony i dalej nim dojść do morza i wrócić plażą do Rowów. Co jakiś czas od głównej trasy odchodzą ścieżki oznaczone na czarno, dojdziemy nimi do brzegów Morza Bałtyckiego, skręcając w lewo dotrzemy z powrotem do Rowów.

Mierzeja Gardnieńska oddziela jezioro Gardno od Morza Bałtyckiego – jej szerokość to od 0,8 km do 2 km. W większości porośnięta lasem, z polami wydmy szarej, a przy jeziorze teren jest podmokły porośnięty olchem, a nad samym jeziorem wielkie pasy szuwarów i trzcinowisk. Poruszając się ścieżką przez las mierzei gardnieńskiej warto przystanąć na licznych ławeczkach i porozglądać się po parkowym lesie.

Źródło: slowinski.parknarodowy.com

Uwagi

Obiekt znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, do którego wstęp jest płatny.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

76-212 Rowy
place
54.669910, 17.083569Skopiowano do schowka
N54º40'11.676", E17º5'0.848"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji