Boża Męka (ul. Pawła)
Postument: Podstawa dwuczęściowa, schodkowa. Dolny schodek ze ściętymi górnymi krawędziami. Na froncie górnego schodka wyryta data 1902. Na nim gruba płyta o esowatym profilu oddzielająca podstawę od głównej części postumentu. Środkowa część postumentu jest lekko wysunięta do przodu. Pośrodku postumentu duża, profilowana płycina, o kształcie zbliżonym do kwadratu. W płycinie inskrypcja: Laudetur Jesus Christus
[Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus] zdobiona geometrycznymi wzorami. Na pozostałych bokach postumentu takie same płyciny. Płyciny na prawym boku i z tyłu są puste. Płycina na lewym boku zawiera inskrypcję: Foderunt manus meas et pedes meos dinumeraverunt omnia ossa mea. Psalm XXI
[Przebodli ręce moje i nogi/ policzyć mogę wszystkie moje kości]. Pod gzymsem postument obwiedziony dwiema okrągłymi listwami. Gzyms daszkowy, silnie podcięty, na płycie zwężającej się łukiem ku dołowi. Na gzymsie dwie płyty stanowiące podstawę dla figur.
Figury: Pod krzyżem trzy postacie. Przy prawym boku Matka Boża, po przeciwnej stronie św. Jan Ewangelista. Obie postacie w lekkim kontrapoście. Maria ze spuszczoną głową i dłońmi splecionymi na brzuchu. Jan spogląda w górę, na krzyż, załamując ręce. Pod krzyżem klęczy ze splecionymi w rozpaczy dłońmi św. Maria Magdalena. Zadziera głowę wpatrując się w Ukrzyżowanego.
Krzyż: Krzyż duży, prosty. Figura Chrystusa pełna. Kamienny kartusz INRI w układzie pionowym, w formie pergaminu z podwiniętą dolną krawędzią.
Otoczenie: Krzyż stoi na skraju Parku Pawła, podniesiony na trzech, schodkowo ułożonych płytach. Teren wokół krzyża i dojście do krzyża wyłożone granitową kostką. W tle krzyża rosną lipy.
Źródło: przydrozne.eu