Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej
Stacja Biblioteka to obiekt będący na Szlaku Zabytków Techniki w klimatycznym historycznym budynku byłego dworca kolejowego. W zakresie udostępniania zbiorów ma do zaoferowania kilkanaście tys. woluminów, audiobooki, filmy DVD i Blu-ray, płyty CD muzyczne, gry na konsolę, prasę codzienną i periodyki. Do książek i czasopism rozlokowanych na parterze i antresoli czytelnicy mają wolny dostęp, multimedia można wybierać tylko za pomocą katalogu elektronicznego. Na miejscu można skorzystać z księgozbioru podręcznego oraz księgozbioru śląskiego (silesiaca).
W zakresie animacyjnym organizowane są wystawy, spektakle teatralne, warsztaty, spotkania autorskie oraz zajęcia dla młodzieży szkolnej i dzieci z przedszkola (Galeria Godula Fermata, Bibliogród, Cube, kawiarnia/czytelnia).
Warunki zwiedzania:
- Hol główny jest ogólnodostępny 24 h na dobę 7 dni w tygodniu.
- Przestrzeń biblioteczna dostępna w godzinach otwarcia biblioteki.
- W godzinach otwarcia można zwiedzić obiekt.
- Dzieci mogą zwiedzać obiekt z opiekunem prawnym.
- Dla osób niepełnosprawnych i starszych jest dostępna winda.
Imprezy stałe:
- Industriada,
- Kakauszale – Fest literacki,
- Trakcja poetycka,
- Kino dla dzieci,
Oferta edukacyjna:
- przedszkola
- szkoły podstawowe (kl. I-III)
- szkoły podstawowe (kl. IV-VI)
- szkoły podstawowe (kl. VII - VIII)
- szkoły ponadpodstawowe
Oferta Komercyjna / Kulturalna:
- eventy
- konferencje
- spotkania
- koncerty
- wystawy
Inne informacje o obiekcie:
- Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych: WC / Podjazdy dla wózków inwalidzkich wewnątrz obiektu i możliwość poruszania się na wózku wewnątrz obiektu / dojazd windą na wyższe piętra
- Udogodnienia dla dzieci: brak
- WI-FI: tak
- Zakaz palenia: tak
- WC: tak
- Czas zwiedzania: 0,5-1 h
- Języki: polski / angielski
- Zwierzęta: nie
- Parking: tak / bezpłatny
- Gastronomia: tak / kawiarnia
- Sklep: tak / z pamiątkami,
- Możliwość noclegu: nie
- Cennik/Godziny otwarcia: informacji udziela pracownik merytoryczny tel. 32 24 20 586
- Płatności: wstęp bezpłatny,
- Zwiedzanie: potrzebna rezerwacja na zwiedzanie: grupowe/dodatkowe (po uprzedniej rezerwacji pod nr tel. 32 24 20 586)
- Usługi dodatkowe: przewodnik w cenie
Źródło: stacjabiblioteka.r-sl.pl
Obiekt powstał pod koniec XIX w. i jak na ówczesne czasy, był to dworzec bardzo nowoczesny. Wzorowano go na budownictwie przemysłowym. Ma własny taras i maszt flagowy, ceglaną elewację z odsłoniętą stalową (spawaną i nitowaną) konstrukcją, przypominającą „mur pruski”. Elementy dekoracyjne wykonano z różnokolorowej cegły (dominujące kolory to czerwona cegła oraz zdobienia elewacyjne biało-zielone i stolarka w kolorze ciemno-zielonym). Elewacja frontowa (główne wejście do dworca) zdominowana jest przez duże okno doświetlające wnętrze poczekalni. Jest to dominanta architektoniczna budynku, która jest głównym elementem zdobniczym (okno wykonano z grubych nitowanych metalowych elementów konstrukcyjnych oraz mniejszych drobnych szprosów metalowych, które tworzą harmonijną całość, łącząc solidność i lekkość, podkreśloną przez siatkę szybek i centralnie umieszczony w środku okrągły zegar).
Charakterystyczna sylwetka dworca nawiązuje do typowych z tego okresu budowli przemysłowych – z jednej strony, z drugiej zaś jest na tyle charakterystyczna, iż nie można jej pomylić z innym obiektem tego typu w Polsce.
Źródło: stacjabiblioteka.r-sl.pl