Diabelski kamień w Rudzicy

Diabelski kamień lub inaczej Kamień Rudzicki jest kamieniem narzutowym dość sporych rozmiarów o kształcie kamienia rzecznego. Jako pomnik przyrody występuje w ewidencji od 1957 roku.

Dawniej głaz znajdował się w znacznym zagłębieniu lecz wydobyto go, prawdopodobnie na krótko przed I wojną światową, w celu ekspozycji dla własnych potrzeb. W związku z tym, że pretendentów do kamienia było więcej, sprawa stała się głośna. Różnego rodzaju komisje przybyłe w to miejsce stwierdziły, że kamień jest unikatowy, uznano go za zabytek i zakazano ruszać z miejsca.

W czasie kiedy kamień znajdował się w zagłębieniu, spływająca przez wieki na niego woda z pobliskiego pagórka częściowo go odsłaniała. W związku z tym w pogodne i księżycowe noce, światło księżyca odbijało się na nim. Okoliczni mieszkańcy nie rozumiejąc tego, uznali to miejsce za zaczarowane. Snuto różne opowieści, między innymi takie, że na tym kamieniu diabeł suszy pieniądze lub pokutują duszyczki.

Kamień znajduje się w lesie w pobliżu ul. Międzyrzeckiej, naprzeciw przydrożnego krzyża jest znak w formie uschniętego drzewa z tablicą, ale trzeba uważać bo łatwo go przeoczyć. By do niego dojechać, przy znaku i krzyżu należy skręcić w ul. Leśną, jedziemy nią do końca, na rozwidleniu kierując się w prawo. Na końcu drogi znajdujemy się już pod lasem, tam do kamienia prowadzi niezbyt długa ścieżka w głąb lasu.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Leśna
43-394 Rudzica
place
49.863184, 18.901836Skopiowano do schowka
N49º51'47.462", E18º54'6.61"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).