Krzyż - Boża Męka (ul. Rudzicka)

Data powstania obiektu: 1887 r.

Postument: Podstawa jednoelementowa, w dolnej części rozszerzona w rodzaj stopki. Na jej froncie wyryty, częściowo skuty napis fundacyjny: Fundatorzy …..  gmina Iłownicka 1887. Podstawa oddzielona od cokołu płytą o esowatym profilu. Cokół szeroki z prostokątną płyciną z geometrycznym wzorem w narożnikach. W płycinie wyryty napis zdobiony geometrycznym ornamentem: Niech będzie pozdrowiony Jezus Chrystus. Boki cokołu, na dolnej i górnej krawędzi uzupełnione profilowaną listwą, przez co cokół płynnie łączy się z podstawą i gzymsem. Gzyms cokołu w formie daszka o falowanej powierzchni, od dołu głęboko podcięty.

Figury: Krzyż nie posiada figur.

Krzyż: Krzyż na kostkowej stopce, zwężającej się skosem do krzyża. Belki krzyża o przekroju ośmiokątnym, ramiona zakończone płytkim ostrosłupem. Na przecięciu ramion krzyża znajduje się skośnie ułożony kwadrat. Ramiona krzyża są wyżłobione, a w przecięciu ramion znajduje się otwór o kształcie geometrycznie stylizowanej koniczynki. Metalowa figura Chrystusa z zaciśniętymi dłońmi. Kartusz INRI nie zachował się.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju pola, przy rozdrożu, ogrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem. Podniesiony na dwóch płytach. W tle zarastające krzyż świerki.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Rudzica
43-394 Rudzica
place
49.853775, 18.870696Skopiowano do schowka
N49º51'13.59", E18º52'14.506"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Kościół rzymskokatolicki
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.