Zespół Osiedla Patronackiego w Rybniku-Paruszowcu
A/236/09 z 20.02.2009
Familok to początkowo gwarowe, dziś już jednak wpisane w polszczyznę określenie budynków wielorodzinnych, w których mieszkali najczęściej górnicy lub też pracownicy innych zakładów przemysłu ciężkiego. Budowane w miastach Górnego Śląska przede wszystkim na przełomie XIX i XX w., dziś tworzą zabytkowe osiedla na trwałe wpisane w architekturę śląskich miast i miasteczek. Zespół osiedla patronackiego w Paruszowcu-Piaskach jest właśnie jednym z przykładów tego rodzaju śląskich zabytków. Powstał on na początku XX w. w związku z budową będącej przez lata symbolem Rybnika huty „Silesia”. Obecnie składające się na niego budynki mieszkalne i zabudowania gospodarcze z powrotem świecą swoim blaskiem, zostały bowiem niedawno odrestaurowane. Czerwone ceglane kamienice prezentują się wyjątkowo, przypominając o historii rozwoju przemysłu na terenie Rybnika, jaki miał miejsce na przełomie XIX/XX w.
Warto tutaj dodać, iż zespół osiedla patronackiego na Pruszowcu jest jedną z dwóch zabytkowych kolonii robotniczych znajdujących się na terenie Rybnika. Drugą są zabudowania osiedla robotniczego KWK „Rymer”, które powstawały sukcesywnie w latach 1900–1929 i były przeznaczane dla pracowników powstałej pod koniec XIX w. kopalni węgla kamiennego „Rymer”, której pierwszy szyb głębiono w latach 1892–1893. Początkowo wydobycie było stosunkowo małe, ale mechanizacja kopalni przeprowadzona u schyłku XIX w. znacznie przyspieszyła jej rozwój. Wydobycie wzrosło z niespełna 4 tys. ton w 1896 r. do 402 tys. ton w 1910 r. W pierwszym dziesięcioleciu funkcjonowania kopalni, jej załoga zwiększyła się trzykrotnie, osiągając liczbę prawie 800 osób. Tak szybki rozwój kopalni spowodował konieczność wybudowania dla jej pracowników osiedla robotniczego. W ten sposób powstało więc osiedle dzisiaj już zabytkowych niedobczyckich familoków.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Paruszowiec już od XVIII w. kojarzony jest z położoną na jego obszarze hutą. Pierwszy obiekt hutniczy wybudowany został tutaj już w 1753 r. z inicjatywy hrabiego Emanuela Węgierskiego. W 1788 r. zakład odkupił od rodziny Węgierskich król Prus. Okres pruski to dla huty czas dynamicznej rozbudowy i modernizacji, podyktowanej zamówieniami na rzecz armii. W 1864 r. zakład przeszedł ponownie w ręce prywatne (berlińskiego bankiera Izydora Mamrotha). Później jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli, przy czym stale był unowocześniany. W 1898 r. huta zasłynęła z produkcji garnków. Wówczas otrzymała nazwę „Silesia”.
Funkcjonowanie na terenie Paruszowca zakładu hutniczego miało nie tylko duże znaczenie z punktu widzenia rozwoju lokalnego przemysłu, ale również odgrywało ogromną rolę jako źródło utrzymania mieszkającej tutaj społeczności. Ponadto, na przestrzeni 250 lat huta integrowała społeczność lokalną, zwłaszcza gdy dla pracowników zakładu wybudowano istniejące do dnia dzisiejszego familoki.
Oprócz huty, rozwojowi wsi przysłużyły się również kolej i szkoła. W związku z przeprowadzeniem linii kolejowych na trasie Rybnik - Katowice w 1856 r. oraz Rybnik - Żory w 1936 r., powstały dwa przystanki: „Paruszowiec” i „Piaski”.
Na koniec warto dodać, iż Paruszowiec był samodzielnym organizmem administracyjnym do 1926 r., kiedy to został przyłączony do Rybnika.
Źródło: peuk.fiiz.pl