Drewniana kapliczka Matki Bożej Fatimskiej na „Browarku” w Rytwianach
Kapliczka znajduje się w Złotym Lesie około 600 m od klasztoru pokamedulskiego, przy drodze prowadzącej z Rytwian do Pustelni. Otoczona jest grabami, brzozami, bukami i olchami rosnącymi nad strumykiem. Przed kapliczką znajdują się drewniane ławeczki, krzyż i drewniany, polowy ołtarz. Aby dojść do kapliczki trzeba przejść przez drewniany mostek, pod którym przepływa źródełko zwane „Browarek”. Kapliczka wykonana jest z drewna, drzwi do niej są zawsze otwarte dla pielgrzymów. Wewnątrz, w centralnym miejscu ustawiona jest figurka Matki Boskiej Fatimskiej. To znak Maryi, Matki Jezusa, która objawiła się trójce dzieci w Fatimie w 1917 roku. Matka Boża Fatimska jest ubrana w niebieską szatę, na głowie ma koronę, a w dłoni trzyma różaniec. Figurka otoczona jest szczególnym kultem wiernych o czym świadczą zawsze świeże kwiaty. Po lewej stronie od wejścia wisi obraz św. Jana Pawła II, a po prawej na stoliku, znajduje się księga w której wierni wpisują prośby skierowane do Matki Bożej.
Kapliczka została wybudowana nad źródełkiem, które wypływa w tym miejscu. Dawniej woda była spiętrzona przez tamę, dziś uszkodzoną. Woda służyła do produkcji piwa w miejscowym browarze prowadzonym przez Radziwiłłów dlatego miejsce do dziś nazywane jest przez miejscowych „Browarek”.
Z inicjatywy ks. Wiesława Kowalewskiego, dyrektora Pustelni Złotego Lasu, kapliczkę wybudowali mieszkańcy wsi Kłoda w 2004 roku jako pamiątkę nawiedzenia Pustelni przez kopię cudownej figury Matki Bożej Fatimskiej. Figura ta, w drodze z Fatimy do nowobudowanego sanktuarium Matki Bożej w Odessie, peregrynowała przez parafie diecezji sandomierskiej. 10 lipca 2004 roku Figura została uroczyście, procesyjnie przeniesiona z kościoła pokamedulskiego do kościoła parafialnego. W drodze orszak zatrzymał się w przygotowanej kapliczce przy źródełku. Odprawione tam zostało okolicznościowe nabożeństwo, któremu przewodniczył ks. biskup Artur Miziński z Lublina (obecnie sekretarz generalny Episkopatu Polski), który poświęcił nową figurę MB Fatimskiej. Na pamiątkę nawiedzenia tego miejsca przez cudowną figurę MB Fatimskiej, co roku odprawiane jest nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca zgodnie z życzeniem Matki Bożej podczas objawień w 1917 roku w Fatimie. W kolejne pięć pierwszych sobót miesiąca pomiędzy 13 maja a 13 października, w czerwca, lipcu, sierpniu, wrześniu i październiku, o godz. 18.00 przy kapliczce odprawia się nabożeństwa składające się z Mszy św. Różańca, 15 minutowego rozważania oraz specjalnych modlitw Nabożeństwa Fatimskiego. Przez cały rok do kapliczki przybywają pielgrzymi, którzy modlą się w tym miejscu zwłaszcza o dobrą miłość i ułożenie życia rodzinnego. Przez ponad dziesięć lat modlitewne wpisy do księgi pamiątkowej mieszczą się w kilkudziesięciu dużych zeszytach. Otoczenie kapliczki z urokliwym źródełkiem i strumykiem, mostkami i ławeczkami nastrajają do serdecznej bliskości z przyrodą i między sobą co sugerują „przytulające” się do siebie drzewa. Projekt kapliczki wykonała Elżbieta Graboś, pracami ciesielskimi kierował Tadeusz Pikus. O czystość i porządek w kapliczce i wokół dbają członkowie Koła Żywego Różańca i leśnicy.
Źródło: pustelnia.com.pl