Data powstania obiektu: 1925 r.

Otwarta została w 1925r. przez rodzinę Radziwiłłów. W jej zabudowie znalazła się gorzelnia z urzędem, słodownia, kotłownia, suszarnia, dwa budynki mieszkalne, trzy chlewnie i szopa. Budynki, jak i całe zaplecze wybudowane są z czerwonej cegły, pokryte dachówką „karpiówką”. Cały budulec pochodził z pobliskiej cegielni. Inwestycja została przeprowadzona z całym rozmachem i zastosowano w niej najnowsze technologie w tej dziedzinie. Wykorzystywano surowce z okolicy: ziemniaki, zboża, buraki cukrowe, owoce. Posiadała własną linię rektyfikacyjną. Pozwalało to na ostateczną produkcję wódki i spirytusu.

Gorzelnia będąca początkowo pod zarządem Krzysztofa Radziwiłła, a następnie Artura Radziwiłła, działała bardzo dobrze, aż do początku II wojny światowej, kiedy to na krotko przerwano produkcję. Wznowiono ją pod zarządem administracji niemieckiej. Po zakończeniu działań wojennych i przejęciu zakładu przez Polskę Ludową nadal produkowano wyroby spirytusowe aż do początku lat 70-tych. Wskutek niegospodarności i błędnych decyzji ówczesnego kierownictwa, część maszyn zdemontowano i wywieziono do innych zakładów. Produkcja została przerwana, a zakład zamknięto.
Dziś zabudowania gorzelni są prywatną własnością. Zniszczone lecz okazałe budynki, widoczne z daleka, przypominają o dawnej świetności Rytwian i radziwiłłowskiego przemysłu.

Źródło: rytwiany.com.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

28-236 Rytwiany
place
50.527844, 21.204482Skopiowano do schowka
N50º31'40.238", E21º12'16.135"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.