Piwnice sandomierskie w Sandomierzu
Podziemna Trasa Turystyczna to udostępniona do zwiedzania część kilkukondygnacyjnych komór i chodników znajdujących się pod Starym Miastem. Ich powstaniu sprzyjała zalegająca na tym terenie gruba warstwa lessu. Drążone korytarze pełniły w minionych wiekach rolę składów kupieckich, w których przechowywano głównie wino, sól i śledzie. Służyły także jako schronienie w niebezpiecznych sytuacjach. Zapotrzebowanie na podziemne magazyny było ogromne, co spowodowało, że osiągały one nawet 15 metrów głębokości. Po kilku wiekach, kiedy pozycja Sandomierza nie była już tak strategiczna, lochy odeszły w zapomnienie. Nieużywane i niezabezpieczone stały się przyczyną katastrof budowlanych. Na ratunek Starego Miasta pośpieszyli naukowcy z Akadami Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Po zrealizowaniu specjalnego programu odzyskano obszar prawdziwego, kilkukondygnacyjnego labiryntu piwnic oraz korytarzy. Część wyrobisk musiała zostać zlikwidowana ze względów konstrukcyjnych. Z pozostałych odcinków utworzono Podziemną Trasę Turystyczną. Jej długość wynosi obecnie 470 m. Najgłębsze wyrobiska znajdują się na głębokości 12 m. Każda z piwniczek/komór ma swoją nazwę, która stanowi nawiązanie do historii Sandomierza. Drążone przez wieki liczne korytarze oraz komory związane są z wieloma sandomierskimi tajemnicami i legendami. Najsłynniejsza z nich opowiada o sandomierskiej bohaterce Halinie Krępiance, która kosztem własnego życia uratowała miasto przed oblegającymi je Tatarami. Szczegółów legendy można wysłuchać podczas zwiedzania lochów.
Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się na dziedzińcu Kamienicy Oleśnickich (Rynek 10).
Źródło: sandomierz.pl
Podziemia sandomierskie mają tradycję tak starą jak miasto. Najprawdopodobniej powstawały od XIV w. z przeznaczeniem na magazyny i składy kupieckie. Zwiększające się zapotrzebowanie na magazyny produktów handlowych w ciasnym obrębie miasta spowodowało, że poszczególni kupcy drążyli coraz to nowe piwnice, łączyli istniejące i tak prze wieki powstał istny podziemny labirynt.
Gdy miasto podupadło, piwnice nie użytkowane i nie remontowane, stały się dla niego zagrożeniem. Kroniki miejskie z XIX w. wspominają takie katastrofy budowlane.
W II poł. XX w. wielkości szkód przybrały katastrofalne rozmiary.. Koniecznością stało się ratowanie zabytkowego centrum miasta. Podstawowym celem prac górniczych była likwidacja wyrobisk i pustek pod kamienicami, jezdniami, placami.
Ze względu na walory historyczne i zabytkowe, część piwnic będących w dobrym stanie technicznym połączono tworząc w nich w 1977 r. Podziemną Trasę Turystyczną. Trasa ma długość 470 m i obejmuje 34 podziemne komory położone na różnych poziomach. W komorach znajdują się ciekawe ekspozycje archeologiczne, etnograficzne, a nawet ekspozycja Kopalni Soli w Wieliczce, nawiązująca do handlu solą, w którym Sandomierz odgrywał znaczącą rolę.
Źródło: Sieradzka-Kasprzak J., Przewodnik po Polsce. Podziemne trasy turystyczne, Wyd. Daunpol
- Sieradzka-Kasprzak J., Przewodnik po Polsce. Podziemne trasy turystyczne, Wyd. Daunpol
Inne obiekty znajdujące się w:
Historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy w Sandomierzu
- Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu
- Brama Opatowska w Sandomierzu
- Collegium Gostomianum w Sandomierzu
- Dom Długosza - Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu
- Dzwonnica przy Bazylice Katedralnej w Sandomierzu
- Klasztor oo. dominikanów w Sandomierzu
- Kościół pw. św. Jakuba w Sandomierzu
- Mury miejskie w Sandomierzu
- Pałac Biskupi w Sandomierzu
- Piwnice sandomierskie w Sandomierzu
- Ratusz w Sandomierzu
- Rynek w Sandomierzu