Kaplica grobowa Tchorznickich, Stankiewiczów i Urbańskich w Sanoku
A-211 z 6 sierpnia 2007
Kaplica grobowa Tchorznickich, Stankiewiczów i Urbańskich w Sanoku – zabytkowa kaplica grobowa w dzielnicy Dąbrówka miasta Sanoka, pierwotnie powstała na terenie wsi Dąbrówka Ruska.
Kaplica znajduje się przy Alei Najświętszej Marii Panny na wschodnim skraju cmentarza w sanockiej dzielnicy Dąbrówka, położonego tuż powyżej przylegających do siebie dwóch świątyń: pierwotnie istniejącej – greckokatolickiej cerkwi św. Dymitra parafii pod tym wezwaniem i później wzniesionego rzymskokatolickiego kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny parafii pod tym wezwaniem.
Kaplica pochodzi z 1842 lub z 2. poł. XiX wieku (według innego źródła sprzed 1848). Pierwotnie w 1880 została określona w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich jako „kaplica grobowa i mszalna Tchorznickich i Urbańskich”. Tchorzniccy w XIX wieku byli właścicielami wsi Dąbrówka Polska i Dąbrówka Ruska. Rody ziemskie Rylskich i Tchorznickich zostały ze sobą skoligacone po tym, jak w 1853 Zygmunt Rylski poślubił Józefę Tchorznicką, córką Jana i Kornelii, z domu Stankiewicz.
Kaplica została wzniesiona na planie ośmioboku równoramiennego.
Około 1867 kaplica była odnawiana. Podczas II wojny światowej (1939-1945) została zdewastowana. W 1972 została włączona do uaktualnionego wówczas spisu rejestru zabytków Sanoka w jego nowych granicach administracyjnych (istniejących do 1977).
Kaplica została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków (A-211 z 6 sierpnia 2007) oraz do gminnego rejestru zabytków miasta Sanoka.
Źródło: wikipedia.pl