Opis

Miejsce po cerkiwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Stężnicy – nieistniejącej, greckokatolickiej, drewnianej cerkwi, wzniesionej we wsi Stężnica. Była świątynią filialną należącą do parafii w Baligrodzie.

Cerkiew w Stężnicy była świątynią o budowie dwudzielnej. Do prezbiterium przylegały z obu stron zakrystia i skarbczyk. Nad całością pokryty blachą dach kalenicowy. Poniżej linii okien całą cerkiew obiegał dach okapowy.

Monstrancje i kielichy, znajdujące się po zakończeniu wojny w cerkwi, zostały zabrane przez wyjeżdżających do ZSRR mieszkańców. Natomiast chorągwie i obrazy przewieziono do Baligrodu.

Przy cerkwi stała drewniana dzwonnica o konstrukcji szkieletowej, z dachem namiotowym. Pozostała po niej podmurówka. W południowo-wschodnim narożniku cerkiewnego cmentarza, na którym nie zachowały się nagrobki, stała drewniana kostnica.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Cerkiew zbudowana została w roku 1824. W roku 1930 została odnowiona. W wyniku decyzji Urzędu ds. Wyznań z dnia 24 stycznia 1953 roku została, wraz z pięcioma innymi cerkwiami, przekazana Jednostce Wojskowej nr 2304 z Baligrodu „z przeznaczeniem na rozbiórkę i prawem zużytkowania otrzymanego materiału do budowy urządzeń granicznych”. Krótko po tej decyzji została rozebrana. Obecnie pozostała po niej jedynie czytelna podmurówka.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

38-606 Stężnica
place
49.3245089311922, 22.304767044194655Skopiowano do schowka
N49º19'28.232", E22º18'17.161"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.