Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej

Historyczna nazwa: Zamek Suski w Suchej Beskidzkiej
Data powstania obiektu: 2007 r.

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej jest samorządową instytucją kultury Gminy Sucha Beskidzka, prowadzącą działalność w renesansowym zamku suskim od 2007 roku. Organizatorem muzeum jest Burmistrz Miasta. Siedziba Muzeum mieści się w południowym skrzydle zamku suskiego.
Zadaniem muzeum jest trwała ochrona dóbr kultury, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury oraz kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej wśród odbiorców.

Swoją misję muzeum realizuje poprzez ochronę i popularyzację dziedzictwa kulturowego miasta Sucha Beskidzka i regionu, prowadzenie inwentaryzacji zabytków architektury i sztuki wraz z digitalizacją gromadzonych zasobów, prezentację zbiorów historycznych, artystycznych i archeologicznych w ramach ekspozycji stałych, organizowanie czasowych wystaw sztuki polskiej i europejskiej, spotkań i konferencji popularno-naukowych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej i wydawniczej.

Będąc instytucją zaufania publicznego, muzeum jest depozytariuszem pamięci o przeszłości i miejscem, które aktywnie uczestniczy w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych.

„Jesteśmy po to, by poznawać, chronić oraz przybliżać współczesnym i przekazać następnym pokoleniom dziedzictwo przeszłości Suchej Beskidzkiej oraz regionu a także kultury i sztuki polskiej. Nasza praca to służba na polu kształtowania człowieka świadomego swej tożsamości.”

Muzeum prezentuje dzieła sztuki - malarstwo, pamiątki, starodruki, ryciny, związane z historią zamku oraz Parafii suskiej z okresu od XVI - XVIII w., dokumenty, fotogramy pamiątki związane z historią Suchej Beskidzkiej, malarstwo nowożytne z kolekcji prywatnej (tzw. kolekcja habsburska), wystawę archeologiczną „Najstarsze osadnictwo w dolinie Skawy” z artefaktami pozyskanymi z dna zbiornika w Świnnej Porębie (obecne Jezioro Mucharskie) oraz skarbem ozdób z brązu, wystawę z przejętych w 2017 roku zbiorów Marii i Emila Zegadłowiczów z Gorzenia Górnego pt. „Miłość do człowieka – miłość do sztuki – miłość do natury, wystawę najstarszych fotografii z Suchej (1893). W dziale regionalnym mieszczącym się w "Domku Ogrodnika" (czynnym w sezonie) - kolekcję etnograficzną obrazującą kulturę ludową mieszkańców Ziemi Suskiej - Górali Babiogórskich i Żywieckich.

GODZINY ZWIEDZANIA

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej jest udostępnione w następujących godzinach:

  • w sezonie turystycznym: od 1 maja do 30 września:
    • wt. – nd. od 8.00-16.00
    • W poniedziałki muzeum jest nieczynne.
  • poza sezonem turystycznym od 1 października do 30 kwietnia
    • wt. – sob. od 8.00-16.00, w niedziele i poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Poza sezonem turystycznym istnieje również możliwość zwiedzania Działu Regionalnego muzeum w „Domku Ogrodnika” po zgłoszeniu wcześniejszej rezerwacji.

Ostatnie wejście zwiedzających następuje 40 minut przed zamknięcie ekspozycji.

W ramach muzeum działa Punkt Informacji Turystycznej ( Małopolski System Informacji Turystycznej), tel. 33 874 26 05 wew. 21 it@sucha-beskidzka.pl

Źródło: sucha-beskidzka.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Zamkowa 1
34-200 Sucha Beskidzka
Tel.: + 48 33 874 26 05
Fax: + 48 33 874 26 05
place
49.746206, 19.601281Skopiowano do schowka
N49º44'46.342", E19º36'4.612"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.