Zamek Suski w Suchej Beskidzkiej

Nr w rejestrze zabytków:
XII-47/30 z 9.04.1930, A-22 z 16.04.1968, A-378/79 z 8.09.1980
Aktualna funkcja: Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej
Data powstania obiektu: XVI w.
Opis

Zamek w Suchej Beskidzkiej (Zamek Suski) – renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej, magnacka rezydencja kolejnych właścicieli dóbr suskich: Castiglione-Suskich, Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich. Nazywany często „Małym Wawelem” ze względu na podobieństwo (zwłaszcza dziedzińca) do krakowskiego zamku królewskiego. Obecnie siedziba Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.

Zamek położony jest u stóp góry Jasień, niedaleko ujścia Stryszawki do Skawy. Znajduje się kilkaset metrów na północ od centrum miasta.

Wygląd i wnętrze zamku
Zamek ma prostą, trójskrzydłową konstrukcję, z otwartym na wschód dziedzińcem. Ozdobiony jest czterema wieżami, wysuniętymi na zewnątrz. Skrzydła południowe i zachodnie są dwupiętrowe, a skrzydło północne – parterowe. Od strony dziedzińca, wyższe skrzydła ozdobione są krużgankami.

Główna sala na zamku to tzw. Sala Marszałkowska (Rycerska), w której odbywały się wielkie uroczystości dworskie. Z dawnego wyposażenia zachował się jedynie kamienny kominek.

Z innych wnętrz zamkowych na uwagę zasługuje kaplica zamkowa, znajdująca się w wieży zegarowej. Jej ściany pokrywa słabo już zachowana polichromia.

Park zamkowy
W sąsiedztwie zamku, od jego południowej strony znajduje się obszerny park o XIX-wiecznym założeniu. W parku przeważają typowe dla Polski drzewa: jesiony, dęby, lipy oraz graby. Wiele sprowadzonych do parku gatunków roślin nie przyjęło się, poza jedynie platanem klonolistnym, dębem czerwonym, sosną wejmutką i bukiem czerwonym. Środek parku zajmuje rozległa łąka, a za nią niewielki staw. Przez park przepływa kilka strumyków, nad którymi przerzucono kamienne mostki.

Niewielki ogród włoski z kwiatami i warzywami istniał już za czasów Kaspra Suskiego. Ale dopiero Anna Wielopolska poszerzyła jego obszar na początku XVIII wieku. Miał on wówczas formę ogrodu barokowego z geometrycznie formowanymi krzewami. Za jej czasów zbudowano również oranżerię, znajdującą się w bardzo złym stanie technicznym (2015). Na początku XIX wieku park przekomponowali Wielopolscy, nadając mu charakter parku krajobrazowego. Ostatecznego kształtu romantycznego parku krajobrazowego nadali mu Braniccy, którzy zasadzili nowe gatunki drzew i krzewów, przebudowując także oranżerię w stylu neogotyckim. Park był kilkakrotnie niszczony przez wylewy rzek, m.in. w 1784.

Na południowym krańcu parku znajduje się tzw. Domek Ogrodnika, dawne zabudowania gospodarcze zamku. Obecnie mieści się w nich Muzeum Ziemi Suskiej.

Biblioteka zamkowa
Sale parteru południowego skrzydła zamku mieściły bogate zbiory biblioteczno-muzealne Branickich, a później Tarnowskich. Aleksander Branicki i jego syn Władysław stworzyli swoje zbiory dzięki kolejnym zakupom różnych kolekcji polskich i zagranicznych. W tym okresie Braniccy gromadzili rozmaite obiekty: obrazy, rzeźby, grafikę, militaria, pamiątki masońskie, monety, medale, archiwalia, rękopisy historyczne i literackie, starodruki i współczesne im książki. Zbiory biblioteczne, liczące łącznie 55 tysięcy woluminów (według spisu z 1932), zawierały również tak cenne obiekty jak XIII-wieczną biblię pergaminową, zdobioną iluminacjami, 22 inkunabuły oraz 666 XVI-wiecznych tomów wydanych drukiem. Zamkowa biblioteka stanowiła ważne centrum kulturalne tej części kraju. Z jej zasobów korzystali m.in. profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Lwowskiego.

Podczas II wojny światowej duża część zbiorów została zniszczona, a pozostała uległa znacznemu rozproszeniu. Obecnie część księgozbioru i archiwów suskiego zamku znaleźć można w Bibliotece Jagiellońskiej. Zbiory malarstwa trafiły w dużej mierze do krakowskich muzeów, w tym do muzeum na Wawelu. Natomiast rysunki i grafiki trafiły do warszawskiej Biblioteki Narodowej.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Pierwotnie drewniano-kamienny dwór obronny Kaspra Castiglione-Suskiego herbu Saszor, wzniesiony w latach 1554-1580, prawdopodobnie na miejscu drewnianego dworku słupskich. Rozbudowany przez Piotrka Komorowskiego w okazałą renesansową rezydencję magnacką w latach 1608-1614.

W latach 1703-1708, kolejna z właścicielek Anna Wielopolska herbu Starykoń dokonuje dalszej rozbudowy obiektu wznosząc dwie wieże południowo-wschodnią i południowo-zachodnią. W 1843 roku Aleksander Branicki herbu Korczak sprzedając swój paryski pałac. nabywa dobra suskie od Jana Kantego Wielopolskiego za rządów Branickich, przed rokiem 1867. Rozbiórce ulega wschodnie skrzydło zamku oraz brama wjazdowa. W tym okresie powstaje neogotycka oranżeria oraz mur kamienny wokół parku. W latach 1882-1887 Władysław Branicki, syn Aleksandra przeprowadza generalną restaurację obiektu zatrudniając znanego krakowskiego architekta Tadeusza Stryjeńskiego. W roku 1922, Sucha i zamek jako wiano córki Władysława Branickiego przechodzą w ręce rodziny tarnowskich herbu Leliwa. W czasie II wojny światowej, wyposażenie obiektu oraz cenne zbiory biblioteczno-muzealne Branickich i Tarnowskich ulegają rozproszeniu, rabunkom i dewastacji. Po wojnie zamek staje się siedzibą liceum ogólnokształcącego. W latach 1974-1986 państwowe zbiory sztuki na Wawelu przeprowadzają remont obiektu, przygotowując wnętrza na działalność muzealną, której nie udaje się zrealizować. W roku 1996 zbiory wawelskie przekazują zamek samorządowi gminy Sucha Beskidzka.

Głównym budulcem zamku jest kamień łamany, piaskowiec oraz cegła. Dwupiętrowe skrzydła południowe i zachodnie od strony dziedzińca zdobią piętrowe krużganki, gdzie w części parterowej arkady podtrzymują czworoboczne filary, a na piętrze toskańskie kolumny. W narożach krużganku loggie arkadowe. Ożywiając rytm arkad integrują obydwa skrzydła. Wieża zegarowa mieści kaplicę, sklepioną żagielkowo o unikatowej polichromii przedstawiającej ?tajemnice mszy świętej według żywota Pana Jezusowego?, która została odnowiona w 2002 r. Staraniem gminy Sucha Beskidzka oraz Marszałka Województwa Małopolskiego, na pierwszym piętrze skrzydła zachodniego znajduje się sala rycerska z monumentalnym manierystycznym kominkiem.

Źródło: Tablice informacyjne przy zamku w Suchej Beskidzkiej.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Zamkowa 1
34-200 Sucha Beskidzka
place
49.746242, 19.602226Skopiowano do schowka
N49º44'46.471", E19º36'8.014"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.